20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 - 17:57

Παρθενική νίκη στο 90+5’ για τον Ατρόμητο

Με εύστοχο πέναλτι του Ουάρντα έκαμψε την αντίσταση της Κέρκυρας (1-0)

Οι νησιώτες αμύνονταν σωστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έδειχναν ν’ αποσπούν την ισοπαλία στο γήπεδο του Περιστερίου. Εντούτοις, οι Περιστεριώτες έγιναν αρκετά δημιουργικοί στο δεύτερο μισό του β’ ημιχρόνου με τον Γιαννακόπουλο να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις. Το άρτιο στήσιμο του Αλέξανδρου Βοσνιάδη απέδωσε εκ νέου μετά από τις δύο πρώτες αναμετρήσεις που απέφεραν εντός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού και ισοπαλία δίχως γκολ κόντρα στον Πλατανιά επί χανιώτικου εδάφους για την Κέρκυρα. Τα ματς πάντως λήγουν μόλις σφυρίξει ο διαιτητής... Ένα λάθος του Αρτυματά απέφερε πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Αμρ Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα χαρίζοντας στον Ατρόμητο την παρθενική νίκη της φετινής σεζόν σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα Τετάρτης (20/9) στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας και ο Αιγύπτιος σκόραρε για πρώτη φορά φορώντας την κυανόλευκη εμφάνιση.

Συνοψίζοντας το πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα ματς που κυμάνθηκε σε αργό τέμπο. Οι ρυθμοί ανέβηκαν μετά το ημίωρο στο σχεδόν άδειο γήπεδο του Περιστερίου με τον μεγαλομέτοχο των γηπεδούχων να παροτρύνει από τις θέσεις των επισήμων προκειμένου να υπάρξει ρυθμός.

Ο Ατρόμητος διατηρούσε μία μάλλον φλύαρη υπεροχή περιοριζόμενος σε ανούσιο κράτημα μπάλας. Εξάλλου, οι Περιστεριώτες παρουσιάστηκαν στατικοί στην επίθεση διότι απουσίαζαν οι συνεργασίες τόσο σε κάθετο παιχνίδι είτε σε επικίνδυνες σέντρες από τις πτέρυγες. Ως επί το πλείστον απείλησαν μέσω στημένων με σημαντικότερη φάση την εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα στο 43ο λεπτό. Επομένως, οι «κυανόλευκοι» δεν σκοράρουν στα πέντε πρώτα ημίχρονα των επίσημων φετινών αγώνων τους.

Η Κέρκυρα αμυνόταν μαζικά τοποθετώντας πολλούς ποδοσφαιριστές πίσω από τη μπάλα. Βέβαια, οι νησιώτες έβρισκαν κενά μέτρα στην άμυνα των γηπεδούχων που ενίοτε ανέβαινε πολύ ψηλά στο γήπεδο. Οι κλασικότερες ευκαιρίες ανήκαν στους φιλοξενούμενους. Δύο φορές χρειάστηκαν καίριες επεμβάσεις από τον Μίρκοβιτς σε πλασέ του Μπάουμαν (37’) και κυρίως στο επικίνδυνο σουτ του Βάργκας (41’).

Σε παρόμοιο μοτίβο κυμάνθηκε η εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτι τέτοιο εξώθησε τον Νταμίρ Κάναντι σε διπλή αλλαγή περνώντας ταυτόχρονα τους Μανούσο και Ντιγκινί αντί των καταπονημένων Μενσά – Ντιγκινί προσδίδοντας επιθετική ώθηση στον Ατρόμητο.

Ο Ατρόμητος απείλησε κάθετα για πρώτη φορά στο 68ο λεπτό. Μετά από πάσα του Βασιλακάκη που μάλλον αιφνιδίασε τον Αρτυματά επωφελήθηκε ο Ντάουντα και ο Γιαννακόπουλος έκανε την επέμβαση του αγώνα!

Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στα «καρέ» της Κέρκυρας που έδειχνε να αρκείται στον βαθμό της ισοπαλίας. Η προσπάθεια υπήρξε πιο συντονισμένη μετά το 70ο λεπτό, με τους Ντιγκινί – Ντάουντα και Μανούσο να συνυπάρχουν στην επίθεση.

Όσον αφορά την Κέρκυρα προσπάθησε να μειώσει τον ρυθμό επιδιώκοντας να φύγει αλώβητα από ένα ακόμη εκτός έδρας ματς μετά τα Χανιά και τον Πλατανιά έχοντας τον Αλέκο Βοσνιάδη στον πάγκο της.

Για τους φιλοξενούμενους διέπρεψε ο γκολκίπερ Γιαννακόπουλος πραγματοποιώντας εντυπωσιακή επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Ντάουντα στο 87ο λεπτό. Ο Ατρόμητος επέμεινε και δικαιώθηκε λίγο πριν το τελικό σφύριγμα διότι η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Αρτυματά και ο Ουάρντα ευστόχησε από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Το ματς διηύθυνε ο Τζήλος (Λάρισας) έχοντας ως βοηθούς τους Γκάγκα (Λάρισας), Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής) και τέταρτο τον Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).

Κίτρινες: 20’ Βασιλακάκης, 64’ Χατζησαΐας – 42’ Αρτυματάς, 45’ Ντιόγκο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Ούμπιντες (55’ Ντιγκινί), Οριόλ (67’ Γιαννούλης), Μενσά (55’ Μανούσος), Κιβρακίδης, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ντάουντα, Ουάρντα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Βενέτης, Κρητικός, Μεληκιώτης (78’ Γεωργίου), Αναστασίου, Κέβιν, Ντιόγκο, Μπάουμαν, Νούνιες (67’ Κόντος), Βάργκας (53’ Ζορμπάς).