27/04/2024
Αρχείο Σπορ | Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017 - 16:23

Κατοστάρα για την Κροατία

Συνέτριψε με 107-69 την Τσεχία και περιμένει να μάθει αντίπαλο στους «16» του Ευρωμπάσκετ

Στη δεύτερη θέση του Γ' ομίλου του Ευρωμπάσκετ τερμάτισε η Κροατία, παίρνοντας το μεσημέρι της Πέμπτης (7/9) επιβλητική νίκη με 107-69 επί της Τσεχίας για την τελευταία αγωνιστική.

Στο Κλουζ οι παίκτες του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς είχαν εύκολο έργο ενάντια στους αδιάφορους Τσέχους, που είχαν ήδη αποκλειστεί, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +14 (54-40).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρόνεν Γκίντσμπουργκ κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι Κροάτες δεν έχασαν την ευκαιρία να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο τελικό +38.

Κορυφαίος των νικητών, που περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «16», ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους, ενώ για λογαριασμό της Τσεχίας ξεχώρισε με 15 πόντους ο Χρούμπαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 40-54, 60-78, 69-107

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίντσμπουργκ): Άουντα 19 (1), Χρούμπαν 15 (3), Σατοράνσκι 2, Βελς, Πάλιζα 12 (3), Σιρίνα 6 (2), Σβρντλικ 10, Πετέρκα 3 (1), Μπόχατσικ, Κριζ 2, Κίζλινκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Κρούσλιν 11 (2), Πόποβιτς 3 (1), Σίμον 6 (1), Σάριτς 18, Ούκιτς 12 (2), Πλάνινιτς 2, Μπέντερ 10 (2), Μπούβα 13, Ράμλιακ 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (4).