26/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017 - 00:51

Εξάσφαιρο η Παρί, όργια ο Νεϊμάρ

Εντυπωσιακή η ομάδα του Έμερι, κέρδισε με 6-2 την Τουλούζ * Δύο γκολ, δύο ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι ο Βραζιλιάνος * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

Συνεχίζει ακάθεκτη η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές επικρατώντας το βράδυ της Κυριακής (20/8) με 6-2 της Τουλούζ έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ.

Πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή και εκεί ο Βραζιλιάνος έκλαψε για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στη Βαρκελώνη, αλλά αμέσως μετά πήρε το όπλο του και συστήθηκε στο κοινό της Παρί (ήταν το πρώτο του εντός έδρας ματς).

Ο Γκραντέλ έβαλε στο 18' μπροστά την Τουλούζ και στο 31' ο Νεϊμάρ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά μετά έδωσε ασίστ στον Ραμπιό, ενώ το 3-1 έγινε στο 75' με πέναλτι του Καβάνι. Τρία λεπτά αργότερα το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον με το αυτογκόλ του Τιάγκο Σίλβα.

Τα τελευταία λεπτά ήταν ένας μονόλογος των Παριζιάνων, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Ο Παστόρε στο 82' ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ο Κουρζαουά έκανε το 5-2 και στο 90'+2 ο Νεϊμάρ διαμόρφωσε το τελικό 6-2. Όλα αυτά κι ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα από το 69' λόγω αποβολής του Βεράτι.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Ντάνι Άλβες, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπ, Κουρζαβά, Τιάγκο Μότα (68' Παστόρε), Βεράτι, Ραμπιό, Ντι Μαρία (85' Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Καβάνι (85' Λο Σέλσο).

ΤΟΥΛΟΥΖ: Λαφόν, Αμιάν Αντού, Ντιόπ, Ζιλιέν, Μουμπάντζ, Μπλεν, Σομάλια, Ντουρμάζ (46' Ζαν), Γκραντέλ (62' Μισελέν), Τόιβονεν (58' Μασάς), Ντελόρ.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/8)

Μετς - Μονακό 0-1 (79' Φαλκάο)

Σάββατο (19/8)

Λυών - Μπορντό 3-3 (10’ Φεκίρ, 23’ Τετέ, 74’ Τραορέ – 41’, 90+1’ Μάλκομ, 88’ Λεράτζερ)

*Στο 36’ αποβλήθηκε ο Νταρντέρ για τη Λυών

Μονπελιέ - Στρασμπούρ 1-1 (72’ Κονγκρέ – 24’ Σααντί)

Νις – Γκινγκάμπ 2-0 (45’ Πλεά, 47’ Βαλτέρ)

Ρεν – Ντιζόν 2-2 (14’, 46’ Μουμπελέ – 51’ Κβον, 90+1’ πεν. Ταβάρες)

Σεντ Ετιέν – Αμιάν 3-0 (13’ πεν. Μπαμπά, 41’ πεν., 67’ Νταμπό)

Τρουά – Ναντ 0-1 (81’ Σάλα)

*Στο 34’ αποβλήθηκε ο Αβαζιέμ για τη Ναντ

Κυριακή (20/8)

Λιλ - Καέν 0-2 (5’ Ντα Σίλβα, 69’ Σαντινί)

Μαρσέιγ - Ανζέ 1-1 (17’ Ενζιέ – 70’ Εκαμπί)

*Στο 90+1’ αποβλήθηκε ο Οκάμπος για τη Μαρσέιγ

Παρί Σεν Ζερμέν - Τουλούζ 6-2 (31' και 90'+2 Νεϊμάρ, 35' Ραμπιό, 75' πέν. Καβάνι, 82' Παστόρε, 84' Κουρζαουά / 18' Γκραντέλ, 78' αυτ. Τιάγκο Σίλβα)