19/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 19 Αυγούστου 2017 - 16:37

Νέα ντόρτια η Γιουνάιτεντ

Εντυπωσιακοί οι «κόκκινοι διάβολοι», διέλυσαν με 4-0 τη Σουόνσι

Έκανε και πάλι περίπατο! Μετά τη Γουέστ Χαμ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 4-0 και τη Σουόνσι στην Ουαλία το μεσημέρι του Σαββάτου (19/8) δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους κάτω του μετρίου «κύκνους» και για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1907-08 κατάφεραν να βάλουν τουλάχιστον τέσσερα τέρματα στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά ο Αγιού για τη Σουόνσι και ο Τζόουνς για τη Γιουνάιτεντ είχαν από ένα δοκάρι, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι. Δεν είχαν, πάντως, τις μεγάλες φάσεις, αλλά ακόμη και έτσι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ στο 45' με τον Μπεγί. Από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Πογκμπά πήγε στο δοκάρι, αλλά ο Μπεγί με προβολή έστειλε στη συνέχεια την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Σουόνσι κλήθηκε να ισοφαρίσει, αλλά δεν μπορούσε καν να απειλήσει. Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο κρατούσαν εύκολα το υπέρ τους σκορ και προς το τέλος ήρθε και το ξέσπασμα. Λουκάκου, Πογκμπά και Μαρτσιάλ πέτυχαν τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά και εκεί τελείωσαν όλα. Πολύ καλός ο Μχιταριάν, ο οποίος έβγαλε δύο ασίστ.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Μόσον, Όλσον, Φερ, Μέσα (67' Νάρσινχ), Μπάρτλεϊ (67' Ράουτλετζ), Κάρολ, Αγιού, Άμπραχαμ (82' Μακμπέρνι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Τζόουνς, Μπλιντ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα (75' Φελαϊνί), Μχιταριάν, Ράσφορντ (75' Μαρσιάλ), Λουκακού

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο (19/8)

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (45' Μπεγί, 80' Λουκακού, 82' Πογκμπά, 84' Μαρσιάλ)

Μπόρνμουθ - Γουότφορντ (17:00)