29/04/2024
Europa League | Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017 - 23:32

Πάλεψε το «τριφύλλι», αλλά οι Βάσκοι το… μάδησαν σε έξι λεπτά!

«Άδικη» ήττα για τον καλό Παναθηναϊκό, με 2-3 μέσα στη Λεωφόρο από την έμπειρη Μπιλμπάο

Άρεσε, τα έδωσε σχεδόν όλα, έφτασε κοντά σε μία σπουδαία ευρωπαϊκή επιτυχία, αλλά δεν τα κατάφερε… Ο λόγος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε «άδικη» ήττα με 2-3 μέσα στη Λεωφόρο το βράδυ της Πέμπτης (17/8) από την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έκανε μια συγκινητική προσπάθεια. Ήταν σοβαρή στην άμυνα για περίπου 65 λεπτά και με καλές αλληλοκαλύψεις ήλεγχε πλήρως το ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν στιβαρή, δεν απειλήθηκε και όντας πιο αποτελεσματική προηγήθηκε στο 29’ με σουτ του Λουντ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» μπήκε με ορμή για να πετύχει το δεύτερο γκολ και να «καθαρίσει» το ματς. Οι παίκτες του είχαν μεγαλύτερο θάρρος και έχοντας φτιάξει η ψυχολογία τους από την ανάπαυλα ήλπιζαν αυτό να ανταμειφτεί με το 2-0, το οποίο ήρθε στο 55’ με ψύχραιμο πλασέ του Καμπέσας.

Ωστόσο, λίγο μετά το 65’ το όνειρο μέσα σε μόλις έξι λεπτά εξανεμίστηκε, καθώς η Μπιλμπάο με δυο πανομοιότυπα γκολ από τους Αντούριθ (68’ με κεφαλιά) και Ντε Μάρκος (71’ με σουτ) ισοφάρισε σε 2-2.

Σα να μην έφταναν όλα αυτά έγινε και το πέναλτι του Μολέντο στον Γουίλιαμς, με τον Αντούριθ στο 74’ να διαμορφώνει το τελικό 2-3 από την άσπρη βούλα.

Το αποτέλεσμα αφήνει πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό, που είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90’ με τον Δώνη (δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον Ερέριν).

Έτσι οι «πράσινοι», παρά το ότι πλέον είναι με το ενάμισι πόδι αποκλεισμένοι, καλούνται να αναζητήσουν την επόμενη εβδομάδα στην Ισπανία το θαύμα.

Πάντως, με την εμφάνισή τους κέρδισαν εμπειρία, θύμισαν για πάνω από μια ώρα τον παλιό καλό Παναθηναϊκό της Ευρώπης ενώ το πιο μεγάλο κέρδος είναι ότι η προσπάθειά τους κόντρα στη Μπιλμπάο, που ήταν το φαβορί, αναγνωρίστηκε, αφού τόσο ο Μαρίνος Ουζουνίδης όσο και οι παίκτες εισέπραξαν στο φινάλε το «ζεστό» χειροκρότημα των φίλων της ομάδας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανουέλ ντε Σόουζα (Πορτογαλία), με βοηθούς τους συμπατριώτες του Αλβάρο Μεσκίτα και Ρικάρντο Σάντος.

Κίτρινες: 45’ Κουρμπέλης - 22’ Ραούλ Γκαρσία, 32’ Ετσέιτα, 88’ Σαν Χοσέ

Κόκκινες: -

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ρέις, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Καμπέσας (84’ Δώνης), Λουντ, Άλτμαν (51’ Λουτσιάνο), Μολίνς (73’ Χατζηγιοβάνης).

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Χοσέ Άνχελ Θιγάντα): Ερέριν, Ντε Μάρκος, Μπαλενθιάγκα, Ετσέιτα, Λαπόρτε, Βέσγκα, Ετσεμπαρία (77’ Σαν Χοσέ), Λέκουε (57’ Γουίλιαμς), Μουνιαΐν (84’ Σουσαέτα), Ραούλ Γκαρσία, Αντούριθ.