20/04/2024
Ισπανία | Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017 - 02:05

Νέα νίκη της Ρεάλ και κούπα...

Κέρδισε ξανά την Μπαρτσελόνα (2-0) και πήρε το ισπανικό Σούπερ Καπ

To 10o Σούπερ Καπ της ιστορίας της κατέκτησε το βράδυ της Τετάρτης (17/8) η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με 2-0 της Μπαρτσελόνα και διπλασιάζοντας τις νίκες της επί των Καταλανών μετά το πρόσφατο 3-1 μέσα στο «Καμπ Νου».

Στο «Μπερναμπέου», λοιπόν, οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Ασένσιο, για να σημαδέψει το δοκάρι του Τερ Στέγκεν ο Λούκας Βάθκεθ στο 33'.

Το 2-0 ήρθε από το γκολ του Μπενζεμά στο 39' ύστερα από γύρισμα του Μαρσέλο από αριστερά, με την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε να είναι καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο.

Τόσο ο Μέσι, όμως, στο 53' όσο και ο Σουάρεζ στο 71' είδαν την μπάλα να σταματά στο δοκάρι κι έτσι οι «μπλαουγκράνα», που χωρίς τον Νεϊμάρ δείχνουν για την ώρα αρκετά αποδυναμωμένοι, δεν μπόρεσαν να πετύχουν έστω το γκολ της τιμής.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80' Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62' Καζεμίρο), Ασένσιο (75' Τεό Ερνάντεζ), Μπενζεμά, Λούκας Βάθκεθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μασεράνο, Πικέ (50' Σεμέδο), Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο, Άλμπα (77' Ντιν), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αντρέ Γκόμες (72' Ντεουλοφέου), Μέσι, Σουάρεζ.