26/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Τετάρτη 16 Αυγούστου 2017 - 23:52

Έεετσι... και κουνάει σεντόνι!

Εξαιρετικός κατά διαστήματα ο Ολυμπιακός, αδικείται από το φτωχό 2-1 επί της Ριέκα * Δοκάρι και πολλές ευκαιρίες οι «ερυθρόλευκοι» * Με δέκα τελείωσαν οι Κροάτες

Ανατροπή και βήμα πρόκρισης... Μπορεί να μην κράτησε το μηδέν, όπως είχε ζητήσει ο Μπέσνικ Χάσι, όμως, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 τη Ριέκα το βράδυ της Τετάρτης (16/8) και έκανε τη μισή δουλειά.

Για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα πρέπει να επιβεβαιώσει και στην Κροατία αυτό που έδειξε στο «Γ. Καραϊσκάκης», ότι δηλαδή είναι ανώτερη ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν ολοκληρωτικά κατά διαστήματα, σε ένα ματς που δεν θα ήταν υπερβολή εάν έληγε 5-1.

Καρσελά και Μπεν συνδυάστηκαν άψογα κατά διαστήματα, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο δεύτερος δεν μπόρεσε να σκοράρει παρόλο που ήταν μέσα στις φάσεις. Πολύ καλά πήγε επίσης ο Κούτρης, ενώ θετικός ήταν και ο Ελαμπντελαουί.

Δεν ήταν σε καλή μέρα οι Μαρίν και Σεμπά, ενώ ο Οφόε έδειξε πως δεν είναι έτοιμος παρά το γκολ του. Σωστές οι αλλαγές από τον Μπέσνικ Χάσι, αλλά θα μπορούσαν να έχουν γίνει και νωρίτερα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός. Ήταν εμφανής η πρόθεσή του να κλείσει στα καρέ της τη Ριέκα και να προσπαθήσει να πετύχει από νωρίς ένα γκολ και το σχέδιο θα έβγαινε εάν ο Μπεν ήταν πιο ουσιαστικός. Ο 28χρονος ήταν εκρηκτικός, ξέφευγε από τον αντίπαλό του, αλλά τα χαλούσε στο τελείωμα.

Για πρώτη φορά ο Μπεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο 7' και έξι λεπτά μετά έδωσε πάσα μισό-γκολ στον Σεμπά, που δεν νίκησε τον Σλούγκα. Οι δύο «ερυθρόλευκοι» μαζί με τον Καρσελά συνέθεταν μία αρκετά γρήγορη τριάδα, η οποία συνέχισε για αρκετά λεπτά να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα της Ριέκα, η οποία δεν μπορούσε να τους αναχαιτίσει.

Ό,τι δεν κατάφερνε, όμως, η άμυνα των Κροατών, το έκανε ο Σλούγκα. Ο τερματοφύλακάς τους πραγματοποίησε κάποιες καλές επεμβάσεις, ενώ είχε και την αστοχία των γηπεδούχων με το μέρος του. Όλα αυτά κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στο να κρατήσουν μπάλα.

Το πλάνο της Ριέκα ήταν ξεκάθαρο, να αντέξει στην πίεση και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ο Έμπερ ήταν ταχύτατος και είχε και κάποια στηρίγματα. Τελικά ο Βραζιλιάνος στο 42' με ωραία ενέργεια έκανε το 0-1 και σίγησε το «Γ. Καραϊσκάκης» στην πρώτη τελική της Ριέκα εντός εστίας. Τρία λεπτά μετά, μάλιστα, ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Ούτε η 15λεπτη ανάπαυλα ήταν ικανή να αφυπνίσει τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπήκαν νωθρά στο δεύτερο μέρος. Για περισσότερο από ένα τέταρτο φαινόταν ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά γαι τους Πειραιώτες και πως ήταν απαραίτητο να γίνει μία κίνηση από τον πάγκο ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση.

Ο Χάσι άργησε χαρακτηριστικά να παρέμβει στο ματς αλλά τελικά το έκανε βγάζοντας τον αδύναμο κρίκο Σεμπά και βάζοντας στον Φορτούνη. Ο δεύτερος στην πρώτη του προσπάθεια στο 66' έκανε τη σέντρα και ο Οφόε εκτέλεσε στην κίνηση ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν ένας «ερυθρόλευκος» μονόλογος. Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με τη Ριέκα να αρκείται απλά στο να απομακρύνει την μπάλα και να βρίσκεται διαρκώς στα δικά της καρέ. Οι παίκτες της επιστράτευσαν σε πολλές φορές και τη δύναμη με τον Φέλιξ Τσβάιερ να είναι ελαστικός στον πειθαρχικό έλεγχο και χάρισε μία αποβολή στον Μάλες.

Δύσκολα, πάντως, δεν θα ερχόταν μία αποβολή και τελικά ο παίκτης που είδε την κόκκινη ήταν ο Ζούτα στο 83'. Έτσι δόθηκε η δυνατότητα στον Ολυμπιακό να παίξει με παίκτη παραπάνω για κάτι περισσότερο από 10 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα άσκησε μεγάλη πίεση. Τελικά το εκμεταλλεύτηκε. Μπορεί στο 90' να είχε δοκάρι με τον Ανδρούτσο, όμως, τρία λεπτά μετά ο Ρομαό έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Να σημειωθεί πως στην τελευταία φάση υπάρχει κράτημα πάνω στον Μπεν εντός περιοχής.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία), βοηθοί του οι Μάρκο Αχμίλερ και Γιαν Σίντελ (Γερμανία), τέταρτος ο Ραφαέλ Φόλτιν (Γερμανία) και επιπρόσθετοι οι Ντάνιελ Σίμπερτ και Πάτρικ Ίτριχ (Γερμανία).

Κίτρινες: 37' Ζιλέ, 65' Οφόε - 19' Έλεζ, 49' Ζούτα, 53' Μάλες

Κόκκινη: 83' Ζούτα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Ρέτσος, Ρομαό, Ζιλέ, Οφόε (79' Ανδρούτσος), Καρσελά, Σεμπά (65' Φορτούνης), Μαρίν (75' Πάρντο), Μπεν.

ΡΙΕΚΑ (Μάτιαζ Κεκ): Σλούγκα, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλες, Έμπερ (88' Μάρτιτς), Μίσιτς, Γκόργκον (78' Στρίμιτς), Γκαβράνοβιτς (72' Γέλιτς).