25/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Δευτέρα 14 Αυγούστου 2017 - 01:27

Νικητής στο… ημίφως ο Απόλλων Σμύρνης, 1-0 τη στρωτή Λαμία

Καλύτερη η ομάδα του Τεννέ στο α’ ημίχρονο, ανώτερη στο δεύτερο 45λεπτο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» * Το γκολ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Σιατραβάνης * Παίκτης-κλειδί ο Αλμπάνης

Από ένα ημίχρονο είχαν Απόλλων Σμύρνης και Λαμία στην πρόβα τζενεράλε εν όψει της έναρξης της Σούπερ Λίγκας το απόγευμα της Κυριακής (13/8) στη Ριζούπολη με τη διαφορά ότι οι γηπεδούχοι στο δικό τους καλό διάστημα πέτυχαν και το γκολ, που έκρινε το ματς.

Βέβαια και οι δύο ομάδες είχαν και ένα απόλυτα κοινό… τέλος. Ποιο ήταν αυτό; Το ημίφως (κυριολεκτικά) στα τελευταία λεπτά του φιλικού τεστ, το οποίο μετατράπηκε σε σκοτάδι κανονικό στο φινάλε! Και αυτό γιατί στο «Γ. Καμάρας» οι κανονικοί προβολείς δεν άναψαν ποτέ!

Ο λόγος προφανέστατος… οικονομική διαφορά-διαφωνία ανάμεσα στον ιδιοκτήτη Ερασιτέχνη και την ΠΑΕ για το ποιος θα πλήρωνε το ρεύμα, ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» θα πρέπει να λειτουργούν σε όλα τα επίπεδα ως ομάδα Σούπερ Λίγκα, γιατί έτσι απλά… τσαλακώνονται από μόνοι τους και είναι κρίμα. Το ζήσαμε και αυτό, όμως, όπως και τόσα και τόσα στην ιστορική έδρα του Απόλλωνα την τελευταία 25ετία τουλάχιστον…

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία στο πρώτο μισό της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο, την κυκλοφορία και τις ευκαιρίες.

Στρωτή ομάδα οι Φθίωτες, με την μπάλα κάτω, που θα κάνει μεγάλες και πολλές ζημιές στη κορυφαία κατηγορία αν υποτιμηθεί και έχοντας στον πάγκο της μια αλεπού, αφού ο Μπάμπης Τεννές με την εμπειρία του μπορεί να διαχειριστεί οποιαδήποτε κατάσταση.

Στο β’ ημίχρονο, ωστόσο, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν. Η είσοδος των Αλμπάνη, Κονέ, Ανιέτε και Σιατραβάνη έδωσε άλλον αέρα στο σύνολο του σοβαρού Άκη Μάντζιου. Ο παίκτης, βέβαια, που έκανε όλη τη δουλειά και έστρεψε το παιχνίδι στους «κυανόλευκους» (οι ομόχρωμοι φιλοξενούμενοι φορούσαν φούξια φανέλες) ήταν ο Αλμπάνης. Έδωσε σπουδαία ώθηση στα πλάγια των γηπεδούχων ο γερμανομαθημένος 23χρονος επιθετικός, προκάλεσε πολλά ρήγματα (ειδικά από την πλευρά του αμυντικού Παπαργυρίου) και ήταν ο δημιουργός στο τελικό 1-0, το οποίο πραγματοποίησε έπειτα από δική του σέντρα ο Σιατραβάνης στο 58’. Ο σκόρερ, μάλιστα, έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με μονοκόμματο δυνατό βολέ από το σημείο του πέναλτι στην παρθενική επαφή του, ένα μόλις λεπτό μετά από την είσοδο του στο χορτάρι!

Από τους νικητές, επίσης ξεχώρισαν από το νέο -και ξένο- αίμα οι κινητικοί Χουάρεζ και Μάατσεν στα χαφ.

Για τη Λαμία, Ακόστα (παίζοντας αρκετές φορές ως δεύτερος φορ κοντά στον Βουό) και Πίτι (με μεγάλη διάθεση οργάνωσης του παιχνιδιού) ήταν ένα κλικ πιο πάνω, χωρίς να αδικούμε και τα σπριντ του Βασιλαντωνόπουλου σε όλη τη δεξιά πλευρά, που στις επιθέσεις γινόταν ακόμα και κρυφός κυνηγός!

Τέλος, το βίντεο δεν δικαιώνει τον Βάντερσον, που ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαλλιάνου λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα…

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης (46’ Ζαρόπουλος), Κοντοές (85’ Μπιτζιμίν), Κούρος (69’ λ.τρ. Βαλλιάνος), Κύργιας (46’ Παπάζογλου), Μπαρτολίνι (76’ Βαφέας), Μπαρμπιάζ (46’ Κονέ), Μάατσεν (46’ Αλμπάνης), Ελμπάζ, Μαάτσι (Ανιέτε), Χουάρεζ (76’ Καλλέργης), Μενδρινός (57’ Σιατραβάνης), Ελμπάζ (46’ Καστιγιέχος).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Μπουλούλης), Παντελιάδης (46’ Παπαργυρίου), Κουκόλης, Αναστασιάδης (63’ Λινάρδος), Ασίγκμπα (46’ Κουτρουμάνος), Όμο, Μπλάζιτς (46’ Καραγιάννης), Πίτι (46’ Βάντερσον), Ακόστα (46’ Φράγκος), Βουό.