16/04/2024
Πόλο | Κυριακή 13 Αυγούστου 2017 - 22:31

Νέοι, ωραίοι και παγκόσμιοι!

Στην κορυφή του κόσμου η Ελλάδα, νίκησε 12-10 (7-7 κ. δ.) την Κροατία στο Βελιγράδι

Πρωταθλήτρια κόσμου η Ελλάδα στην υδατοσφαίριση νέων ανδρών! Οι μάγκες του Τεό Λοράντου κέρδισαν με 12-10 (7-7 κ. δ.) την Κροατία το βράδυ της Κυριακής (13/8) και πήραν το χρυσό στο Βελιγράδι.

Μπορεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κυνηγούσε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, μπορεί να δέχτηκε την ισοφάριση στο τελευταίο δευτερόλεπτο του τελικού, όμως, πήρε αυτό που δικαιούταν στα πέναλτι και ανέβηκε έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η Κροατία μπήκε πιο δυνατά, πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και έφτασε στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 4-2. Αμέσως, μετά μάλιστα με νέο γκολ πήρε αέρα τριών τερμάτων και κάπου εκεί φάνηκε ότι η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την Ελλάδα ήταν ότι μπλόκαρε επιθετικά. Δεν είχε καλή κυκλοφορία και το αποτέλεσμα δυσκολεύεται αρκετά κόντρα στην αντίπαλη άμυνα.

Ωστόσο, το κλειδί για την αντεπίθεση ήταν το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου. Εκεί οι Τρούλος και Μασμανίδης πέτυχαν δύο τέρματα απανωτά και η απόσταση πήγε και πάλι στο γκολ. Η Κροατία ξεκίνησε στο τελευταίο οκτάλεπτο με τέρμα του Πέκοβιτς, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε ψυχή.

Ο Γκιουβέτσης μείωσε και ο Γαρδίκας ισοφάρισε. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Νικολαΐδης με ωραία κίνηση από θέση φουνταριστού έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Τεό Λοράντου και η Κροατία ισοφάρισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Μπέρτσερ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί όλοι οι διεθνείς ήταν εύστοχοι. Αντιθέτως, ο Λάζιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Γκιουβέτσης ανέλαβε την πέμπτη εκτέλεση, βρήκε δίχτυα και χάρισε το χρυσό στην Εθνική.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 1-2 , 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Ζερδεβάς, Σκουμπάκης, Γαρδίκας 3, Γκιουβέτσης 2, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης, Δελαγραμμάτικας, Τρούλος 2, Μασμανίδης 2, Καπετανάκης, Σιορδίλης.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Νίκιτσα Γκούλιν): Κούμπρανιτς, Ντούσεβιτς 1, Tζόβιτς, Μέρτσεπ 1, Μπούσιτς, Ντάσιτς 1, Πέικοβιτς 1, Παβλίσεβιτς, Λάζιτς 1, Μπούριτς 2, Μπούλιακα 1, Πάπαριτς, Πόντρουγκ.