27/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 13 Αυγούστου 2017 - 19:35

Ήττα για Λιλ

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ηττήθηκε με 3-0 από τη Στρασμπούρ με τρεις διαφορετικούς τερματοφύλακες να υπερασπίζονται την εστία της

Από τριάρα σε τριάρα πηγαίνει η Λιλ στις πρώτες αγωνιστικές του Σαμπιονά απλά η διαφορά είναι πως την πρώτη αγωνιστική κέρδισε (τη Ναντ), ενώ τη δεύτερη έχασε με το ίδιο σκορ (3-0) από το Στρασβούργο.

Το απόγευμα της Κυριακής (13/8) όλα πήγαν στραβά για τους φιλοξενούμενους με τον Μαρσέλο Μπιέλσα να κάνει τα... δικά του! Είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές στα πρώτα λεπτά και προτίμησε να κάνει και τρίτη στο 37' και να μην έχει το δικαίωμα παρέμβασης στη συνέχεια.

Στο 63' αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Λιλ Μαϊνάν με απευθείας κόκκινη και ο Μπιέλσα επέλεξε τον επιθετικό Ντε Πρεβίλ να κάτσει κάτω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια, όμως, τον άλλαξε και έβαλε τον Αμαντού! Έτσι η ομάδα του είχε τρεις διαφορετικούς τερματοφύλακες κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Όσο για το ματς, στο 74' ο Μαρτέν άνοιξε το σκορ και οκτώ λεπτά μετά ο Λινάρ με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 88' με τον Γκριμ.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Καμαρά, Λαλά, Μανγκάν, Σαλμιέ (71' Λινάρ), Μαρτινέζ, Αολού, Μαρτέν, Κοργκνέ (88' Γκριμ), Σακό, Ντα Κόστα (60' Γκονσάλβες), Σααντί.

ΛΙΛ: Μαϊνάν, Μαλκουί (19' Τιάγκο Μάια), Έντγκαρ, Αμαντού, Μπαλό Τουρέ (38' Εν'Γκεσάν), Μπενζιά, Μέντες (12' Μπισουμά), Ντε Αραούζο, Ελ-Γκαζί, Ντε Πρεβίλ.