02/05/2024
Πόλο | Σάββατο 12 Αυγούστου 2017 - 23:22

Στον τελικό η Εθνική Νέων ανδρών πόλο!

Η Ελλάδα κέρδισε τη Σερβία στο σπίτι της και θα διεκδικήσει το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κόντρα στην Κροατία

Έτοιμη να ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου... Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα η Εθνική Νέων ανδρών πόλο νίκησε το βράδυ του Σαββάτου (12/8) τη διοργανώτρια Σερβία με 9-8 και προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Τεό Λοράντου είχαν καθαρό μυαλό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ακολούθησαν τις οδηγίες του και τελικά πανηγύρισαν την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (13/8, 21.00) την Κροατία. Η τελευταία στον άλλο ημιτελικό κέρδισε με 6-4 την Ουγγαρία.

Τόσο η Ελλάδα όσο και η Σερβία μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα. Πρώτη γκολ πέτυχε η Εθνική μας στον παίκτη παραπάνω, αλλά στη συνέχεια η Σερβία είχε την αντίδραση και το οκτάλεπτο έληξε 3-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο Σκουμπάκης και Γιουβέτσης έδωσαν προβάδισμα στην Ελλάδα με τους Σέρβους να απαντούν. Ωστόσο, η «γαλανόλευκη» πήγε στο +1 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε με τον χρόνο και τα κατάφερε.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-3, 2-1, 0-1

ΕΛΛΑΔΑ: Σκουμπάκης 3, Γκιουβέτσης 1, Παπαναστασίου 1, Τρούλος 1, Μασμανίδης 2, Καπετανάκης 1

ΣΕΡΒΙΑ: Λούκιτς 1, Βούτσινιτς 1, Ντράσοβιτς 1, Ραντόγεβιτς 4, Βέλκιτς 1