26/04/2024
ΑΕΛ | Σάββατο 12 Αυγούστου 2017 - 22:50

Ξανά ισόπαλες ΑΕΛ και Ξάνθη

Αυτή τη φορά υπήρξε σκορ (1-1), αλλά όχι νικητής ανάμεσα στις δύο ομάδες

Πριν από μία εβδομάδα οι δυο τους δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν στα Πηγάδια, αλλά το Σάββατο (12/8) το φιλικό ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ξάνθη είχε γκολ, αλλά όχι νικητή. Το παιχνίδι διεξήχθη στη Λάρισα και έληξε 1-1.

Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο 11' με τον Λεοζίνιο, ενώ στο 22' έβαλαν και δεύτερο γκολ με τον Κουτσιανικούλη. Ωστόσο, αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Ξάνθη απάντησε τελικά στο 40' με κεφαλιά του Λισγάρα, ενώ τέσσερα λεπτά μετά θα μπορούσε να έχει δεχτεί γκολ και πάλι. Ωστόσο, ο Λαμπρόπουλος είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι. Κάτι τέτοιο συνέβη και με τον Ντέλετιτς στο δεύτερο μέρος.

Κατά τα άλλα, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές καλές στιγμές. Οι διακοπές λόγω των αλλαγών ήταν αρκετές με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός. Στο 78' ο Λαμπρόπουλος δεν μπόρεσε να βρει στόχο με σουτ, ενώ στο φινάλε οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Γιαννιτσάνη.

Να σημειωθεί πως την αναμέτρηση παρακολούθησε ο Αλέξης Κούγιας και πως δεν έλειψαν τα νεύρα μεταξύ των δύο ομάδων. Περίπου στο 31' ο Λεοζίνιο δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Καμαρά και του ζήτησε τον λόγο. Κάπου εκεί παρενέβη και ο Φάρκας, ο οποίος ήρθε σε αντιπαράθεση με τον Μέντες. Τελικά ο Τζήλος επέβαλε την τάξη.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας (78′ Κοντόρ), Ανδρεόπουλος (78′ Αναστασόπουλος), Λαμπρόπουλος (80′ Γιαννιτσάνης), Κουτσιανικούλης (76′ Κρίζμαν), Περόνε (60′ Ναζλίδης), Λεοζίνιο (60′ Φατιόν), Ντέλετιτς (78′ Ντοντό).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Καμαρά (60′ Μεχία), Μέντες (90′ Μελιόπουλος), Κασάδο, Λασγάρας, Γιέντρισεκ, Ρότσε (73′ Φασίης), Φλίσκας (54′ Ορφανίδης), Λουσέρο (76′ Κώστας), Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδη.

Πηγή φωτογραφίας: sportlarissa.gr