19/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 22 Ιουλίου 2017 - 23:00

Νέοι έτοιμοι για κούπα

Σούπερ εμφάνιση από την Ελλάδα, η οποία συνέτριψε με 77-56 την Ισπανία * Στον τελικό αντίπαλος το Ισραήλ την Κυριακή στις 21.15 * Εκπληκτικοί Χαραλαμπόπουλος, Καρράς και Κόνιαρης

Μαθήματα μπάσκετ παρέδωσε το βράδυ του Σαββάτου (22/7) η Εθνική, η οποία έκανε ό,τι ήθελε την ισχυρή Ισπανία κερδίζοντάς τη με το εμφατικό 77-56 και παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον τελικό του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών.

Η «γαλανόλευκη» δεν χρειάστηκε κάποια φοβερή ανατροπή αυτή τη φορά, όπως είχε γίνει με τη Λιθουανία, αφού από το πρώτο λεπτό επέβαλε τον ρυθμό της. Πήρε γρήγορα μία διαφορά και στη συνέχεια κατάφερε να την αυξήσει μέχρι το φινάλε.

Οι Ισπανοί φάνηκε ότι δεν ήταν προετοιμασμένοι για κάτι τέτοιο και κατέρρευσαν ψυχολογικά με την Ελλάδα να κάνει στην πορεία επίδειξη δύναμης και να βγάζει και μερικές εντυπωσιακές φάσεις.

Την Κυριακή (23/7) στις 21.15 θα πραγματοποιηθεί ο τελικός και σε αυτόν αντίπαλος της Εθνικής θα είναι το Ισραήλ. Το μετάλλιο, πάντως, έχει ήδη κλειδώσει για τον Ηλία Παπαθεοδώρου και τους παίκτες του, οι οποίοι έκαναν ξανά κατάθεση ψυχής. Εκπληκτικοί οι Χαραλαμπόπουλος, Καρράς και Κόνιαρης.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το ματς η Ελλάδα, η οποία μπήκε αποφασισμένη. Ο Κόνιαρης δημιουργούσε, ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ζεστός και έτσι η διαφορά πολύ γρήγορα πήγε σε διψήφιο. Οι Ισπανοί δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν με τον Λούντζη να κλείνει άψογα τον Γιούστα. Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έγραψε το 24-9 και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με μίνι σερί 5-0 των Ιβήρων.

Στη συνέχεια η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο και αυτό ήταν το κλειδί. Ο Γκαρσία προσπαθούσε, αλλά οι διεθνείς μας δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την Ισπανία να το πιστέψει με αποτέλεσμα το ημίχρονο βρει τη «γαλανόλευκη» μπροστά με 37-24.

Ήταν λογικό να χαλαρώσει κάποια στιγμή η Ελλάδα και αυτό έγινε τουλάχιστον αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ισπανία άρχισε να βάζει καλάθια με μεγάλη άνεση, αλλά το ευτύχημα ήταν ότι και οι παίκτες του Παπαθεοδώρου σκόραραν όπως ήθελαν. Ο Καρράς φόρτσαρε, ο Κόνιαρης δημιουργούσε με κάθε τρόπο και η Εθνική έκανε το πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο καταφέρνοντας να βγει κερδισμένη και σε αυτό και αν τελειώσει ουσιαστικά το ματς.

Δεν γινόταν σε μία περίοδο η Ισπανία να γυρίσει από το -16 και με την εικόνα που είχε και αυτό επιβεβαιώθηκε. Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε, στην εξίσωση μπήκε και ο Χρηστίδης και τελικά το ματς έληξε χωρίς κανένα άγχος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο πήρε τη νίκη με 77-56.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Φλιώνης 4, Καρράς 16 (8/10 δίπ.), Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3)(, Μουράτος 4, Τάταρης 2.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ναβάρο): Ντε Λα Ρουά, Γκαρσία 12 (1 τρίπ., 3/13 σουτ), Λόπεθ 5, Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4 (1/5 σουτ), Σορόγια, Μάρτι 12, Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαζάιρα 3 (1).