25/04/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 - 23:47

To… τραίνο «πάτησε» την ΤΣΣΚΑ (video)

Οι «σιδηροδρομικοί» της Λοκομοτίβ υπέταξαν την αντίπαλο την ΑΕΚ (3-1)

Η ΤΣΣΚΑ γνώρισε την ήττα από τη συμπολίτισσα με 3-1 στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής που διεξήχθη την Παρασκευή (21/07) για την Πρέμιερ Λιγκ Ρωσίας. Ήταν η πρώτη φετινή ήττα που γνώρισε η αντίπαλος της ΑΕΚ μετά την επικράτηση με το ίδιο σκορ στην πρεμιέρα κόντρα στην Ανζί.

Ο Βίκτορ Γκοντσαρένκο επέλεξε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με διάταξη 3-4-2-1 προσπαθώντας να διατηρήσει τον βασικό κορμό, ώστε ν’ αποκτήσει περισσότερη ομοιογένεια.

Τα δοκάρια υπερασπίστηκε ο Ακινφέεβ με τους αδερφούς Αλεξέι και Βασίλι Μπερεζούτσκι να συγκροτούν τριάδα κεντρικών αμυντικών μαζί με τον Βάσιν. Ως ακραίοι μπακ τοποθετήθηκαν οι Μάριο Φερνάντες (δεξιά) και Σενίκοβ (αριστερά). Παράλληλα, οι Βέρνμπλουκ και Νάτχο επωμίστηκαν καθήκοντα κεντρικών μέσων έχοντας τους Τζαγκόεβ και Γκολοβίν να κινούνται πίσω από τον προωθημένο Βιτίνιο.

Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε στο 23ο λεπτό χάρη σε κεφαλιά του Περουβιανού διεθνούς, Τζέφερσον Φαρφάν έπειτα από τελική πάσα του Μανουέλ Φερνάντες. Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στ’ αποδυτήρια με τον Βιτίνιο να εξαπολύει τρομερό βολέ στο 42ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο ντέρμπι της Μόσχας με τον Αρί να επωφελείται από σημαντικό λάθος του Βάσιν κάνοντας το 2-1 στο 66. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντμίτρι Ταράσοβ οκτώ λεπτά αργότερα.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Βάσιν, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ (81' Μιλάνοφ), Βέρνμπλουμ, Νάτχο (53' Τσάλοβ), Τζαγκόεβ (68' Ολανάρε), Γκολοβίν, Βιτίνιο (89' Ζαμαλετντίνοβ).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Μαρινάτο, Μπαρίνοβ, Κβερκβέλια, Πεϊτσίνοβιτς, Ταράσοβ, Ντενίσοβ, Μανουέλ Φερνάντες, Φαρφάν, Λίσοβ, Αλεκσέι Μιραντσούκ (90+5' Κολομέιτσεβ), Αρί (85' Αντόν Μιραντσούκ).