29/03/2024
ΠΑΟΚ | Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 - 22:29

Mε μαέστρο τον Πέλκα ο ΠΑΟΚ...

Καλοί οι «ασπρόμαυροι» για ένα ημίχρονο, κέρδισαν 2-0 την Ανόρθωση * Πολύ κεφάτος ο 23χρονος μεσοεπιθετικός * Κάμπος και Πρίγιοβιτς τα γκολ από νωρίς

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο ΠΑΟΚ σε ό,τι αφορά τους φιλικούς του αγώνες, καθώς επιβλήθηκε της Ανόρθωσης με 2-0 το βράδυ της Παρασκευής (21/7) στην Τούμπα.

Λίγες ημέρες πριν το πρώτο ραντεβού με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ οι Θεσσαλονικείς ήταν καλοί για ένα ημίχρονο ενάντια στην ομάδα των άλλοτε άσων του Παναθηναϊκού Σίλντενφελντ και Πράνιτς, πέτυχαν από νωρίς τα δύο τους τέρματα και με τον Δημήτρη Πέλκα να ξεχωρίζει αναμφίβολα.

Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός ήταν ο κινητήριος μοχλός των «ασπρόμαυρων» στα 61 λεπτά συμμετοχής που μέτρησε στο ματς και λογικά θα είναι στην ενδεκάδα ενάντια στους Ουκρανούς.

Ο Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς αρκέστηκε σε τέσσερις αλλαγές, δείχνει να έχει κατασταλάξει εν πολλοίς στο αρχικό σχήμα και το θετικό για εκείνον είναι ότι η ομάδα του παρουσίασε σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τα πρόσφατα φιλικά επί ολλανδικού εδάφους.

Εξαιρετικός ο Πέλκας, εύκολο 2-0...

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ορεξάτοι και δεν επηρεάστηκαν από το ότι δεν βρέθηκαν στην Τούμπα περισσότεροι από 4.000 οπαδοί.

Το 4-3-3 που παρέταξε ο Στανόγεβιτς έδειξε να λειτουργεί ικανοποιητικά, με τον Πέλκα να ξεχωρίζει επιθετικά έχοντας την ασφάλεια των Κάνιας και Σάκχοφ στο πλευρό του.

Δραστήριος ήταν και ο Τζάλμα Κάμπος που άνοιξε το σκορ στο 10' με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, για να ακολουθήσει έξι λεπτά αργότερα το γκολ του Πρίγιοβιτς και με την μπάλα να βρίσκει και στον Μπανταλόφσκι.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν απειλήθηκαν από τους Κύπριους και είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους, ενώ ο Πέλκας πήγε να πετύχει και γκολ για... Όσκαρ στο 33', σημαδεύοντας από μακριά το οριζόντιο δοκάρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ για να μείνει το 2-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Κατέβασε... ταχύτητα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυπελλούχοι Ελλάδας δεν μπήκαν το ίδιο δυναμικά στο ματς και ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με την Ανόρθωση να απειλεί στο 50' σε φάση που ο Λεβέκ λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ.

Από την πλευρά του, ο Μακ ανέβασε... στροφές όσο πρόλαβε να αγωνιστεί και είχε ένα χαμένο τετ α τετ, καθώς μετά το 60' άρχισαν οι αλλαγές, με τον Στανόγεβιτς να αποσύρει τον κορυφαίο της αναμέτρησης Πέλκα και να τον αντικαθιστά με τον Τσίμιροτ.

Χρόνο συμμετοχής βρήκε και ο μέχρι πρόσφατα... φευγάτος Ουάρντα, σε ένα παιχνίδι που κύλησε διαδικαστικά μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς): Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λεβέκ, Κάνιας, Σάκχοφ (72' Μπίσεσβαρ), Πέλκας (61' Τσίμιροτ), Κάμπος (72' Ενρίκε), Μακ (72' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

ANOΡΘΩΣΗ (Ρόνι Λεβί): Αρούς, Αρτυματάς (71' Ντουγκλάο), Σίλντενφελντ, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς (57' Κβέσιτς), Ζοάο Βίκτορ, Σεϊχού, Ράγιος, Παλάνγκα (57' Ματθαίου), Καρλίτος (71' Άλβες), Καμαρά (83' Οικονομίδης).