Τον νικητή του Σιράκ - Γκόριτσα θα αντιμετωπίσουν οι «κυανέρυθροι» στον 2ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ * Δείτε όλα τα ζευγάρια
Όποια εκ των δύο και να είναι, μπορεί να την αποκλείσει... Το μεσημέρι της Δευτέρας (19/6) πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση για τον 1ο και τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και υπήρχε και ελληνικό ενδιαφέρον λόγω του Πανιωνίου.
Οι «κυανέρυθροι» περίμεναν να μάθουν ποιος θα είναι ο αντίπαλός τους και τελικά στον δρόμο τους θα βρεθεί μία εκ των Σιράκ ή Γκόριτσα, οι οποίες μπαίνουν στη διοργάνωση από τον 1ο προκριματικό. Η Σιράκ είναι από την Αρμενία και η Γκόριτσα από τη Σλοβενία.
Από εκεί και πέρα, στις 13 Ιουλίου θα γίνει το πρώτο παιχνίδι και θα είναι στη Νέα Σμύρνη, ενώ μία εβδομάδα μετά (20 Ιουλίου) θα διεξαχθεί η ρεβάνς στην έδρα του αντιπάλου του Πανιωνίου.
Αναλυτικά, τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου:
Παρτιζάνι (Αλβανία) / Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) / Βάσας (Ουγγαρία)
Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) / Ζέτα (Μαυροβούνιο) - ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) / Κλάκσβικ (Νήσοι Φαρόε)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ζάρια (Μολδαβία) / Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) / Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - Λεβάντια (Εσθονία) / Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ) / Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) - Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) / Ρούναβικ (Νήσοι Φαρόε)
Καϊράτ (Καζακστάν) / Άτλαντας (Λιθουανία) - Σκεντερμπέου (Αλβανία) / Σαντ Τζουλιά (Ανδόρα)
Πανιώνιος (Ελλάδα) - Σιράκ (Αρμενία) / Γκόριτσα (Σλοβενία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) / Πιούνικ (Αρμενία) - Λίνγκμπι (Δανία) / Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία)
Στιάρναν (Ισλανδία) / Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)
Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) / Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) - Άστρα (Ρουμανία)
Ρέιντζερς (Σκωτία) / Προγκρές (Λουξεμβούργο) - ΑΕ Λεμεσού (Κύπρος) / Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)
Ίρτις Παβλοντάρ (Καζακστάν) / Ντούναβ Ρούσε (Βουλγαρία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) / Φλοριάνα (Μάλτα)
Βοϊβοντίνα (Σερβία) / Ρουζομπέροκ (Σλοβακία) - Μπραν (Νορβηγία)
Κρουζέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία) / Λιέπαγια (Λετονία) - Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) / Σούντουβα (Λιθουανία)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία) / Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) - Οντ (Νορβηγία) / Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (Βόρειος Ιρλανδία)
Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) / Κόλερεϊν (Βόρειος Ιρλανδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) / Πέλιστερ (ΠΓΔΜ)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) - Γιαγκελόνια (Πολωνία) / Ντινάμο Μπατούμι (Γεωργία)
Μπρόντμπι (Δανία) - Βάασα (Φινλανδία) / Ολίμπια (Σλοβενία)
Νόρκεπινγκ (Σουηδία) / Πρίστινα (Κόσοβο) - Σεντ Τζόνστοουν (Σκωτία) / Τρακάι (Λιθουανία)
Χάιντουκ (Κροατία) - Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) / Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία) / Β36 Τόρσαβν (Νήσοι Φαρόε) - Βιντεότον (Ουγγαρία) / Μπάλτζαν (Μάλτα)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) / Τίρανα (Αλβανία) - SJK (Φινλανδία) / KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Βαλέτα (Μάλτα) / Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - Ουτρέχτη (Ολλανδία)
Έστερσουντ (Σουηδία) - Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)
Αμπερντίν (Σκωτία) - Ορντάμπασι (Καζακστάν) / Σιρόκι Μπρίεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) / Γιέλγκαβα (Λετονία) - Μίντιλαντ (Δανία) / Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - Μλάντοστ (Μαυροβούνιο) / Γκαντζασάρ Καπάν (Αρμενία)
Ντάτσια (Μολδαβία) / Σκέντια (ΠΓΔΜ) - Κόνας Κουέι (Ουαλία) / Ελσίνκι (Φινλανδία)
Τρέντσιν (Σλοβακία) / Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) - Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ)
Ουνιό Εσπορτίβα Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) / Όσιγιεκ (Κροατία) - Λουκέρνη (Ελβετία)
Βέντσπιλς (Λετονία) / Βάλουρ (Ισλανδία) - Ντομζάλε (Σλοβενία) / Φλόρα (Εσθονία)
Μλάντοστ Λούτσανι (Σερβία) / Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) / Μιλσάμι (Μολδαβία)
Τσιχούρα (Γεωργία) / Άλταχ (Αυστρία) - Ντινάμο Μπρεστ (Λευκορωσία)