28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Ιουνίου 2017 - 19:52

Σκόρπισε τον Πανελευσινιακό ο Αγροτικός Αστέρας

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ό,τι ήθελαν στην Ελευσίνα κερδίζοντας με 6-0

Έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο μία αρκετά καλή χρονιά για εκείνον... Εξαιρετικός ήταν στο τελευταίο του ματς στη σεζόν ο Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος πέρασε σαν σίφουνας από την Ελευσίνα νικώντας με 6-0 τον Πανελευσινιακό.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς, είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Φιλίπε και έκαναν τελικά επίδειξη δύναμης σε ένα ματς που δεν υπήρχε κανένα βαθμολογικό κίνητρο για εκείνους από τη στιγμή που είχαν καταλάβει και μαθηματικά την έκτη θέση.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη ευελπιστώντας ότι θα προσπεράσουν την Καλλιθέα, αλλά πιθανότατα θα απογοητεύτηκαν και μαθαίνοντας τα νέα από τα Χανιά, εκεί που η Καλλιθέα κέρδιζε από πολύ νωρίς. Έτσι οι Ελευσίνιοι έμειναν 16οι και δεν έχουν ελπίδες παραμονής ούτε εξωαγωνιστικές.

Το ματς ήταν ανοιχτό από νωρίς με τις δύο ομάδες να έχουν καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά με Βουτσιά και Δημόπουλο αντίστοιχα. Στο 18' ο Τεγούσης έφτασε κοντά στο γκολ και δύο λεπτά μετά έγινε το 0-1 με τον Τσούπρο. Ο Γκέσιος έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό του Πανελευσινιακού και κατέληξε στα δίχτυα.

Μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες του Πανελευσινιακού είχε τελειώσει ουσιαστικά το ματς. Στο 29' ο Μπουτζίκος έκανε καλό γύρισμα στο σημείο του πέναλτι και ο Φιλίπε τελείωσε τη φάση για το 0-2, ενώ δέκα λεπτά μετά Γκέσιος και Τεγούσης άλλαξαν την μπάλα με τον τρίτο να σκοράρει με διαγώνιο σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Αγροτικός κατέβασε από πολύ νωρίς ταχύτητα, αφού δεν υπήρχε λόγος να πιεστούν οι ποδοσφαιριστές του. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Πανελευσινιακό να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να φτάσει σε κάποιες τελικές χωρίς να έχει μεγάλες ευκαιρίες. Παλιάτσος και Αγγελούδης δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το 0-3 έμεινε μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Εκεί ακολούθησε το κρεσέντο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πάτησαν γκάζι και διέλυσαν τον Πανελευσινιακό. Στο 81' ο Φιλίπε με σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-4 και δύο λεπτά μετά έγινε το 0-5 από τον Γολιδόπουλο, ο οποίος στο 84' είχε και δοκάρι. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87' από τον Φιλίπε, ο οποίος ολοκλήρωσε έτσι το χατ τρικ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Π. Κακριδής (Κορινθίας), βοηθοί του οι Παπανικολάου (Κορινθίας) και Γκότσης (Κορινθίας), ενώ τέταρτος ο Ι. Κακριδής (Κορινθίας).

Κίτρινες: 49' Ζέλιος

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Χρήστος Παντιώρας): Κυπραίος, Ζέλιος, Γραικός (46' Κοτσόκολος), Κολόκας, Τσούπρος (62' Παλάτσιος), Αρναούτογλου, Δημόπουλος, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης, Πάσχος, Αγγελούδης.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Γουναρίδης (73' Κάμπας), Μπουτζίκος, Αργυρίου, Βαφέας, Γκότοβος, Κυριακίδης (58' Γολιδόπουλος), Ουνγιαλίδης, Τεγούσης, Βουτσιάς, Γκέσιος (46' Έππας), Φιλίπε.