27/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 - 22:56

Διαιτητικό σπρώξιμο του ΠΑΟ, αλλά και κατάρρευση

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 κερδίζοντας με 71-58 τον κακό Ολυμπιακό * Δικαιολογημένα τα παράπονα των «ερυθρόλευκων» για αρκετά σφυρίγματα

Θα τα ξαναπούν... Για τέταρτη φορά στη φετινή σειρά των τελικών μίλησε η έδρα και ο Παναθηναϊκός έτσι κατάφερε να κερδίσει 71-58 τον Ολυμπιακό το βράδυ της Πέμπτης (8/6) στο ΟΑΚΑ και να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση τίτλου.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερη ενέργεια, πήραν και σφυρίγματα και με αυτό τον τρόπο υπέταξαν τους Πειραιώτες στην πιο εύκολη νίκη μέχρι τώρα στους φετινούς τελικούς της Α1 μπάσεκτ. Υπενθυμίζεται πως ο τίτλος θα κριθεί πλέον σε πέμπτο ματς το βράδυ της Κυριακής (11/6) στο ΣΕΦ.

Στο παρκέ η διαφορά των δύο ομάδων είχε να κάνει με τη δίψα των γηπεδούχων και τη φρεσκάδα που έβγαλαν. Είχαν περισσότερες λύσεις και παίκτες που έκανα κατάθεση ψυχής όπως ο Καλάθης, ο οποίος λίγες ώρες πριν είχε μπει στο νοσοκομείο με πυρετό. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» ήταν ο πολυτιμότερος του ματς, ενώ βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα και οι Μπουρούσης, Σίνγκλετον και Τζέιμς. Μεγάλες άμυνες έβγαλε ο Γκιστ.

Για τον Ολυμπιακό, κοιτά κανείς τα 23 λάθη που έκανε και καταλαβαίνει τι δεν πήγε καλά. Αν σε αυτό προστεθεί το γεγονός πως ο Σπανούλης δεν έβαλε ούτε σουτ εντός πεδιάς αλλά και ότι ο Πρίντεζης σταμάτησε στους έξι, αντιλαμβάνεται πως θα ήταν άθλος να νικήσει. Διασώθηκε μόνο ο εξαιρετικός Γκριν και το πάλεψε ο Γιανγκ.

Πολύ κακό ήταν το ματς στο πρώτο μέρος και αυτό οφείλεται στην αστοχία των δύο ομάδων. Υπήρχε άγχος και αυτό φαινόταν σχεδόν σε κάθε προσπάθεια. Ο Παναθηναϊκός πήγαινε σε αλλοπρόσαλλες επιθέσεις σουτάροντας πολλά τρίποντα και ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Έτσι καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι βολές και η ευκολία με την οποία οι διαιτητές σφύριζαν τα φάουλ στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7.

Παπανικολάου και Σπανούλης έριξαν με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου τη διαφορά στον πόντο, αλλά γρήγορα το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και έχτισε ξανά μίνι σερί. Με τον Καλάθη να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και τον Τζέιμς να βοηθά στο σκοράρισμα οι «πράσινοι» βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν παίζοντας και πολύ καλή άμυνα. Οι Πειραιώτες έκαναν πολλά λάθη, δυσκολεύονταν πολύ να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, δεν είχαν σταθερό παίκτη στο σκοράρισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με -11.

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Δεν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο και ο Παναθηναϊκός έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του συνεχώς και αύξανε τη διαφορά. Ο Γκριν πάλευε μόνος του και φυσικά αυτό δεν αρκούσε. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο έγραψε το 59-38 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το 59-39 χάρις στην εύστοχη βολή του Γκριν μετά την τεχνική ποινή του Τζέιμς.

Ήταν εμφανές πως ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να γυρίσει λόγω κυρίως του πώς έπαιζε και αυτό οδήγησε τους γηπεδούχους στο να χαλαρώσουν επικίνδυνα. Με μπροστάρη τον Γκριν η διαφορά έπεσε στους 13 περίπου 3' πριν τη λήξη του ματς, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Πασκουάλ δεν αυτοκτόνησαν. Έσφιξαν ξανά την άμυνά τους, έβαλαν και καλάθια με Σίνγκλετον και Τζέιμς και πήραν το ματς κερδίζοντας 71-58. Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να ξεκουράσει παίκτες βγάζοντας κατά σειρά Σπανούλη, Πρίντεζη και Γκριν.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-28, 59-39, 71-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τζέιμς 13, Φελντέιν, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 5 (1), Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3 (1), Φώτσης, Παππάς 2, Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 3, Γκριν 20 (3), Γιανγκ 7, Τολιόπουλος, Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 2, Παπανικολάου 7 (1).