29/04/2024
Βόλεϊ | Κυριακή 28 Μαΐου 2017 - 01:45

«Αυτοκτόνησε» Εθνική βόλεϊ των ανδρών

Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Σλοβακία και πλέον ο δρόμος της προς τα μπαράζ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος είναι στρωμένος με αγκάθια

Η Εθνική βόλεϊ των ανδρών βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ της αντίστοιχης της Σλοβακίας ωστόσο ηττήθηκε με 3-2 το Σάββατο (27/5) στον τέταρτό της αγώνα για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Έτσι, μόνο με θαύμα θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση του ομίλου, που οδηγεί στα μπαράζ.

Και αυτό διότι στο επόμενο παιχνίδι με το Λουξεμβούργο θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και παράλληλα ήττες της Σλοβακίας και της Αυστρίας με το ίδιο σκορ από Ολλανδία και Μολδαβία αντίστοιχα.

Απίστευτο ματς από πλευράς Εθνικής έκανε ο Τζούριτς που σημείωσε 34 πόντους, κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Πάλγκουτ): Μπεντς 9, Κόχουτ 8, Πάτακ 19, Χρτιάνσκι 14, Ζάτκο 2, Πρεσίνσκι 2, Κουμπς (λ - 86%) / Κρίσκο 2, Πάλγκουτ 2, Όντροβιτς 9, Μλίναρτσικ 16, Λουξ, Όγκουρτσακ (λ).

ΕΛΛΑΔΑ (Αρσενιάδης): Τζούριτς 34, Στιβαχτής, Ανδρεάδης 6, Πανταλέων 6, Φράγκος 14, Πρωτοψάλτης 7, Στεφάνου (λ - 57%) / Κοκκινάκης, Σωτηρίου, Τερζής, Κουμεντάκης 1, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Γκαράς (λ).