20/04/2024
Πόλο | Πέμπτη 25 Μαΐου 2017 - 21:16

Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός

Έχασαν με 11-8 οι πρωταθλητές από τη Γιουγκ και έμειναν εκτός ημιτελικών στο Φάιναλ Σιξ του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο

Μισή υπέρβαση και ήττα... Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία προσπάθεια το βράδυ της Πέμπτης (25/5) ενάντια στη Γιουγκ, όμως πλήρωσε το πολύ κακό πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο ημίχρονο και δεν απέφυγε τελικά την ήττα με 11-8 στον προημιτελικό του Φάιναλ Σιξ για το Τσάμπιονς Λιγκ του πόλο.

Κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ήταν εκτός τόπου και χρόνου στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και βρέθηκαν να χάνουν με 7-2, για να πραγματοποιήσουν εκπληκτική εμφάνιση στα πέντε πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί, πρόλαβαν να κάνουν σερί 5-0 και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο οι Κροάτες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και απάντησαν με τρία τέρματα, για να προηγηθούν με 10-7.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Γιουγκ έπαιξε με το χρόνο, οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί και άστοχοι και μοιραία ήρθε η ήττα για δεύτερη σερί χρονιά από τον ίδιο αντίπαλο και στην ίδια πόλη, τη Βουδαπέστη δηλαδή όπου και φιλοξενείται η τελική φάση της διοργάνωσης.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την Παρασκευή (26/5) την 5η θέση σε αγώνα κατάταξης κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού ανάμεσα σε Έγκερ και Μπρέσια.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-4, 5-3, 1-1

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Bλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γεννηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.

ΓΙΟΥΓΚ (Κόμπεστσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 1, Γκαντέα 2, Μάρκοβιτς 2, Παβλίτσεβιτς, Βρλιτς 2, Περόνε 2, Μπένιτς, Ομπράντοβιτς 1, Πόπαντιτς.