25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Μαΐου 2017 - 19:06

Στοπ στην Ελευσίνα για τον ΑΟΤ

Οι Θεσσαλοί έχασαν με 1-0 από τον Πανελευσινιακό, για να μπει τέλος στο νικηφόρο σερί των 13 αγώνων * Σημαντική ανάσα για τους «σταχυοφόρους» στη μάχη της παραμονής

Σερί ήταν και πάει... Μετά από 13 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής ο ΑΟΤ έχασε την Κυριακή (14/5) με 1-0 από τον Πανελευσινιακό για την 30ή αγωνιστική και θυμήθηκε μετά από μήνες πώς είναι να φεύγεις ηττημένος από ένα ματς.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Μακρυωνίτη, ο οποίος ήταν εκεί που έπρεπε ουκ ολίγες φορές και διατήρησε απαραβίαστη την εστία του, για να διατηρηθεί στην 4η θέση με 61 βαθμούς έναντι 60 του 5ου της κατάταξης ΟΦΗ.

Από την πλευρά τους, οι «σταχυοφόροι» πήραν πολύ μεγάλη ανάσα στην προσπάθεια που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία, όντας στη 15η θέση με 27 βαθμούς και στο +3 από την Καλλιθέα.

Και όλα αυτά, βέβαια, σε συνάρτηση με το τι θα γίνει στη Σπάρτη, αφού αν οι Λάκωνες αποχωρήσουν από το πρωτάθλημα, η 15η θέση θα δώσει και τη σωτηρία στην ομάδα που θα την καταλάβει.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Αγγελούδης σούταρε στο 8' για λογαριασμό των γηπεδούχων και ο Αποστολίδης μπλόκαρε εύκολα, ενώ δύο λεπτά αργότερα άστοχο ήταν το σουτ του Κουσκουνά μετά από σέντρα του Σανδραβέλη από δεξιά στην πρώτη επίσκεψη των Θεσσαλών στα καρέ του Μακρυωνίτη.

Στο 15' ο Αποστολίδης εξουδετέρωσε το σουτ του Γραικού από πλάγια θέση, για να ακολουθήσουν δύο σημαντικές ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, αρχικά στο 24' και με τη σπουδαία απόκρουση του Μακρυωνίτη σε προβολή του Βέρτζου και ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Γκόλιας.

Στο 28' ο γκολκίπερ των «σταχυοφόρων» νίκησε στο τετ α τετ τον Κουσκουνά, για να αντιδράσει ο Πανελευσινιακός στο 33', με τον Αποστολίδη να αποκρούει το σουτ του Αγγελούδη.

Στο 43' ο Κουσκουνάς δεν κατάφερε και πάλι να νικήσει τον Μακρυωνίτη, που σταμάτησε το δυνατό σουτ του φορ του ΑΟΤ, για να μείνει έτσι το 0-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο τερματοφύλακας των «κυανέρυθρων» δήλωσε και πάλι παρών στο 48', σταματώντας το νέο σουτ του Κουσκουνά, ενώ με εντυπωσιακή επέμβαση εξουδετέρωσε και το δυνατό σουτ του Γιαννιτσάνη δύο λεπτά αργότερα.

Στο 52' ο 28χρονος πορτιέρο μπλόκαρε σταθερά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόλια και αφού οι παίκτες του Αμανατίδη δεν μπορούσαν να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί.

Στο 62ο λεπτό, λοιπόν, ο Σταματάκης με δυνατό σουτ εκμεταλλεύθηκε λάθος της άμυνας και βρήκε δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο γήπεδο της Ελευσίνας.

Τα Τρίκαλα έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 66' ο Μακρυωνίτης αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Μπαλμπόα ύστερα από σέντρα του Γκόλια, για να πλησιάσει στο 2-0 ο Πανελευσινιακός στο 82', με τον Αποστολίδη να αποκρούει το σουτ του Δημόπουλου ύστερα από νέο λάθος της άμυνας των Θεσσαλών.

Στο 86' ο Μακρυωνίτης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα μετά από μακρινό σουτ του Ριζογιάννη, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Γιαννιτσάνη στο 88', επίσης από μακρινή απόσταση, για να μείνει το 1-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μακρυπόδης του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθουύς τον Μεϊντανά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Πυλαρινό του Συνδέσμου Ζακύνθου.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Μπάμπης Χαραλαμπίδης): Μακρυωνίτης, Σιλιγαρδάκης, Κρισμάρεβιτς, Γραικός, Κωνσταντινίδης, Κασνέτση (46' Ζέλιος), Μουστάκης (72' Καμπούρης), Τσούπρος, Αγγελούδης (56' Δημόπουλος), Αρναούτογλου, Σταματάκης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Σανδραβέλης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Στεφάνοβιτς (72' Αρναρέλλης), Μπαϊκαρά (72' Μαχαμάτ), Κουσκουνάς, Μπαλμπόα (85' Νταμάχου), Γιαννιτσάνης.