03/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 30 Απριλίου 2017 - 21:53

Δεν θα χάσει ποτέ στην Τρίπολη ο «Γηραιός»

Με το ισόπαλο 2-2 έφυγε από το ματς με τον Αστέρα ο Ηρακλής, παραμένοντας αήττητος στην έδρα των Αρκάδων σε αγώνες πρωταθλήματος

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (30/4) αναμέτρηση στην Τρίπολη, με Αστέρα και Ηρακλή να αναδεικνύονται ισόπαλοι 2-2 στην τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, λοιπόν, επιβεβαίωσε την εξαιρετική παράδοση που έχει στο «σπίτι» των Αρκάδων, καθώς δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα σε ματς πρωταθλήματος και κατάφερε εκ νέου να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 28' με κεφαλιά του Ζιαμπάρη ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γροντής, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και να ισοφαρίζουν στο 37' με μακρινό σουτ του Κυριακόπουλου, που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Γιαννίκογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας πήρε προβάδισμα στο 52' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκοντό, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Γιαννίκογλου, ενώ στο 65' ο Μάσα από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ με πλασέ.

Ο Ηρακλής πλησίασε στην ισοφάριση στο 74', όταν ο Ηλιάδης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Αθανασιάδη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιαννίκογλου αντέδρασε σωστά σε προσπάθεια του Μανιά.

Ένα λεπτό αργότερα ο Δώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στο 86' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού των Αρκάδων μετά από σέντρα του Λουκίνα.

Στο 89' ο Μάσα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ, ενώ η τελευταία σπουδαία ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους «κυανόλευκους», καθώς στο 90'+2 ο Λουκίνας πλάσαρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έτσι, ο Hρακλής ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στη 12η θέση με 29 βαθμούς, ενώ ένα σκαλί πιο κάτω στην κατάταξη βρέθηκε ο Αστέρας με 28, μαζί με την ΑΕΛ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νεοφυτιάδης του Συνδέσμου Κορινθίας με βοηθούς τον Δόση του Συνδέσμου Αθηνών και τον Απτόσογλου από τον ίδιο Σύνδεσμο.

Κίτρινες: 84' Κώτσιρας - 51' Γιαννίκογλου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Ζουμά (56' Ευαγγέλου), Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Στανισάβλιεβιτς (64' Μάσα), Γκοντό, Μανιάς (86' Τσουκαλάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Σαραμαντάς, Πασάς (59' Ηλιάδης), Κούρος (80' Καραγκούνης), Ζιάμπαρης, Δώνης, Τζανετόπουλος, Αργυρόπουλος, Γροντής, Μπαστακός, Περόνε (58' Λουκίνας).