27/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 29 Απριλίου 2017 - 22:22

Πεντάρα η Ατλέτικο

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στη Λας Πάλμας συντρίβοντάς τη με 5-0 * Πρόβλημα με Χιμένες

Έστειλε μήνυμα πριν τον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης... Εντυπωσιακή ήταν η Ατλέτικο το βράδυ του Σαββάτου (29/4) κερδίζοντας τη Λας Πάλμας εκτός έδρας με 5-0.

Οι «ροχιμπλάνκος» έδειξαν τις ορέξεις τους από πολύ νωρίς, αφού άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμεϊρό στο 2' και στο 18' ο Γάλλος έβαλε και δεύτερο τέρμα κάνοντας το 0-3. Είχε προηγηθεί ένα λεπτό νωρίτερα το γκολ του Σαούλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παρτέι έκανε το 0-4 στο 72' και στο 90'+1 μπήκε το κερασάκι στην τούρτα από τον Τόρες. Ωστόσο, υπήρχε και ένα αρνητικό για τον Τσόλο Σιμεόνε, ο τραυματισμός του Χιμένες, ο οποίος πιθανότατα χάνει το ντέρμπι με τη Ρεάλ.

Για τους γηπεδούχους αξίζει να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε στο 65' ο Μπόατενγκ με δεύτερη κίτρινη. Από εκεί και πέρα, αυτή ήταν η τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές για την ομάδα του Κίκε Σετιέν.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Χάβι Βάρας, Μίτσελ, Νταβίντ Γκαρσία, Μπίγκας, Ντάνι Καστεγιάνο, Ρόκε Μέσα, Ερνάν (75' Καστεγιάνο), Τάνα (68' Γκαρσία), Χαλίλοβιτς (64' Μομό), Χεσέ, Μπόατενγκ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Σάβιτς, Ερνάντες (67' λ. τρ. Παρτέι), Φελίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Γκαϊτάν, Κόκε, Γκριεζμάν (71' Κορέα), Γκαμεϊρό (58' Τόρες).

Tα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Παρασκευή (28/4)

Βιγιαρεάλ - Χιχόν 3-1 (33' Σολδάδο, 47', 59' Μπακαμπού - 73' Περέιρα)

Σάββατο (29/4)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Γρανάδα 2-1 (44' Bέλα, 84' Χουάνμι - 65' Ράμος)

Ρεάλ - Βαλένθια 2-1 (27' Ρονάλντο, 86' Μαρσέλο - 82' Παρέχο)

*Στο 57' έχασε πέναλτι ο Ρονάλντο για τη Ρεάλ

Λας Πάλμας - Ατλέτικο 0-5 (2' και 18' Γκαμεϊρό, 17' Σαούλ, 72' Παρτέι, 90'+1 Τόρες)