05/05/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 26 Απριλίου 2017 - 21:28

Τζάμπα ήττα στην Πόλη

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στα τελευταία λεπτά κόντρα στην Εφές, αλλά δεν απέφυγε την ήττα (64-60) *Τραματίστηκαν Μπιρτς και Μιλουτίνοβ

Κι όμως μπορούσε! Αναμφίβολα, ο Ολυμπιακός δεν έκανε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση σε συνολική διάρκεια αγώνα κόντρα στην Εφές. Οι Τούρκοι επωφελήθηκαν από τη δυναμική που αντλούν εντός έδρας και γύρισαν τη σειρά με 2-1 στο ματς που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (26/04) στο «Αμπντί Ιπεχτσί». Εξάλλου, οι αθλητές του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπήρξαν κάκιστοι επιθετικά και ιδιαίτερα στην 3η περίοδο όπου έμοιαζαν «υπνωτισμένοι». Τα ποσοστά ευστοχίας κυμάνθηκαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα (12/32 δίποντα, 37.5% και 9/23 τρίποντα, 39.1%), αλλά οι Πειραιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φτάσουν στα πρόθυρα μίας πραγματικής ανατροπής. Δράστης υπήρξε ο… συνήθης ύποπτος, Βασίλης Σπανούλης βάζοντας σπουδαία σουτ πάνω σε άμυνες «ροκανίζοντας» τη διαφορά ακόμη και στον πόντο (61-60). Οι κακές επιλογές στην επίθεση πάντως κόστισαν στο φινάλε, αλλά οι Πειραιώτες έδειξαν ότι έχουν «σφυγμό» ακόμη και μετά από κακές εμφανίσεις. Στο ματς που ακολουθεί την ερχόμενη Παρασκευή χρειάζονται όμως το κάτι παραπάνω…

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να στηριχθεί εκ νέου στην καλή του περιφερειακή άμυνα. Εντούτοις, σε αρκετές περιπτώσεις δίνονταν δεύτερες επιθέσεις στην Εφές που στηρίζεται στα επιθετικά ριμπάουντ με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν τις διεκδικήσεις στον αέρα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου με διαφορά +5 (19-14, 20-15). Ωστόσο, οι Τούρκοι κυριαρχούσαν στο ζωγραφιστό καθώς ο Ντάνστον σκόραρε 8 πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά οι Τούρκοι αποκόμισαν πλεονέκτημα +6 (33-27) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ερτέλ ανεβάζοντας ρυθμό και απόδοση προϊόντος του χρόνου δημιουργώντας προβλήματα από το pick-n-roll. Παράλληλα, ο Μπράουν έκανε αρκετή ζημιά από μέση απόσταση. Ο Ολυμπιακός υπήρξε στατικός στην επίθεση, όπου κατέφυγε σε κακές επιλογές που αποτυπώθηκαν έμπρακτα στον πίνακα του σκορ. Και όλα τα παραπάνω συνέβαιναν, ενώ κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα.

Στο μεταξύ, οι Πρωταθλητές Ελλάδας έβρισκαν λύσεις στο post παιχνίδι, αλλά χρειάζονταν περισσότερες λύσεις διότι η δεύτερη πεντάδα δεν έδωσε τις απαιτούμενες λύσεις και «ανάσες» για τους βασικούς. Το βασικότερο πρόβλημα αποτελούσε η ελλιπής συγκέντρωση από πλευράς φιλοξενούμενων. Εκτός κλίματος αγώνα έδειχναν οι Σπανούλης –Πρίντεζης αφαιρώντας μεγάλο μέρος από την «ερυθρόλευκη» δυναμική στην επίθεση.

Ο Ντάνστον έκανε εντυπωσιακό ματς έχοντας στο προσωπικό του «ρεπερτόριο» ακόμη σουτάροντας ακόμη και μετά από ντρίπλα από τα πέντε μέτρα. Έτσι, το ματς έδειχνε να ξεφεύγει από τον «ερυθρόλευκο» έλεγχο με την Εφές να ξεφεύγει με +14 στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου (41-27).

Ο Ολυμπιακός έμεινε στείρος για περίπου πέντε λεπτά έχοντας τους περιφερειακούς να υποπίπτουν στο ένα λάθος πίσω από το άλλο. Μιλουτίνοβ και Μπιρτς τραυματίστηκαν αφήνοντας ακάλυπτη την «ερυθρόλευκη» ρακέτα. Επιπρόσθετα, δεχόταν εύκολους πόντους και μεγάλα σερί που αύξαναν διαρκώς τη διαφορά (51-34), ενώ το έλλειμμα ενέργειας υπήρξε εμφανές διότι το πρώτο φάουλ στην 3η περίοδο έγινε 2:05 πριν το φινάλε στην γ’ περίοδο από τον Μάντζαρη.

Η Εφές αντλούσε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ευρισκόμενη διαρκώς σε θέση… οδηγού.  Στην προσπάθεια του να γυρίσει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός ψήλωσε το σχήμα (Γιανγκ-Παπαπέτρου-Παπανικολάου-Μάντζαρης) μαζί με τον Γκριν σε μία κίνηση που έδειχνε να αποδίδει σε πρώτη φάση.

Οι γηπεδούχοι τιμωρούσαν διαρκώς τα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός διατηρώντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Αναμφίβολα, χρειαζόταν αντίδραση και ο Παπαπέτρου κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο έπειτα από αρκετή ώρα (53-45) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Πρίντεζη μείωσαν ακόμη περισσότερο την απόσταση (53-49).

Ο Ολυμπιακός έδειξε σαφή σημάδια βελτίωσης έχοντας πεντάδα που απαρτιζόταν από τον Σπανούλη και τρεις κλασικούς φόργουρντ (Παπανικολάου - Παπανικολάου - Πρίντεζη) και σέντερ τον Γιάνγκ ελλείψει των Μιλουτίνοβ και Μπιρτς που υπέστησαν τραυματισμού. Η διαφορά έφθινε διαρκώς καθώς σημειώθηκε ελληνική κυριαρχία τόσο στα ριμπάουντ όσο και στις κατοχές που έδιναν το έναυσμα για την τελική αντεπίθεση.

Όσον αφορά την Εφές κατέφυγε στο γνώριμο γρήγορο παιχνίδι της επιλέγοντας καταστάσεις ένας εναντίον ενός. Το τελευταίο τρίλεπτο κύλησε εντυπωσιακά καθώς ο Σπανούλης πέτυχε τρία σερί τρίποντα έχοντας και ασίστ στον κάρφωμα του Ντάνστον μειώνοντας την απόσταση (59-57, 61-60). Παρ' όλα αυτά ακολούθησε μία νέα άστοχη απόπειρα από τα 6.75 με το σκορ να βρίσκεται στο 63-60. Ο Χάνεικατ εκτέλεσε 1/2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Σε γενικές γραμμές πρέπει ν' αποφευχθει το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο εν όψει του κρίσιμου ματς που ακολουθεί την ερχόμενη Παρασκευή (28/04). Ο Ολυμπιακός καλείται να δείξει χαρακτήρα προκειμένου να ισοφαρίσει τη σειρά και να την στείλει σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ. Διαφορετικά αποχαιρετά το φετινό  Final  4.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κιρκ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (3), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 8.