29/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 26 Απριλίου 2017 - 01:52

Πήρε σκούπα η ΤΣΣΚΑ

Οι Ρώσοι απέδρασαν από τη Βιτόρια κερδίζοντας 90-88 την Μπασκόνια, η οποία έχει παράπονα από τη διαιτησία * Σωτήρια τάπα του Χάινς στο τέλος

Ξανά στο Φάιναλ Φορ... Τσέκαρε και πάλι το εισιτήριο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία θα πάει στην Κωνσταντινούπολη για να υπερασπιστεί το στέμμα της καθαρίζοντας με σκούπα την Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι το πάλεψαν αρκετά για άλλο ένα ματς, κοίταξαν τους Ρώσους στα μάτια, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες με το φινάλε να είναι δραματικό. Οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 88-90, αλλά ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο. Του έγινε, βέβαια, φάουλ από τον Κουρμπάνοφ, το οποίο δεν καταλογίστηκε. Ο Χάνγκα πήρε το ριμπάουντ, όμως, ο Χάινς δήλωσε παρών και με σωτήρια τάπα σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Από τους καλύτερους των φιλοξενούμενων ο Αμερικανός αν και πολυτιμότερος αναδείχτηκε ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 7/13 σουτ και ήταν σταθερή επιλογή στο σκοράρισμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπασκόνια διαμαρτύρεται για τις αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία λεπτά. Δεν είναι μόνο το φάουλ στον Λάρκιν που δεν δόθηκε, υπάρχουν και άλλες φάσεις. Πολύ καλό ματς έκαναν οι Σενγκέλια και Χάνγκα για εκείνη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 44-43, 70-72, 88-90

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 13 (2), Βόιτμαν 9 (1), Χάνγκα 13 (1), Μομπουά 4, Μπλάζιτς 10 (1), Ντιοπ 2, Τίλι, Λαπροβίτολα 3 (1), Σενγκέλια 19 (3) Μπάνινγκερ 15 (1), Λουζ

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης: Ντε Κολό 15 (1), Τεόντοσιτς 13 (1), Όγουστιν 8, Φριντζόν 2, Τζάκσον 10 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 4, Χίγκινς 21 (1), Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 9