26/04/2024
Αγγλία | Τετάρτη 26 Απριλίου 2017 - 00:33

Βήμα τίτλου η Τσέλσι

Οι Λονδρέζοι κέρδισαν με 4-2 τη Σαουθάμπτον και πήγαν στο +7 από την Τότεναμ

Μόνο με αυτοκτονία θα το χάσει... Αυτό έδειξε το βράδυ της Τρίτης (25/4) η Τσέλσι, η οποία σε ένα από τα θεωρητικά δύσκολα ματς που της απόμεναν μέχρι το φινάλε κέρδισε με το επιβλητικό 4-2 τη Σαουθάμπτον.

Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5' με τον Κόστα να σερβίρει και τον Αζάρ να σκοράρει, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 24' από τον Ρομέου και έδειχναν αγχωμένοι μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όταν έγινε το 2-1 από τον Κέιχιλ.

Πήγαν έτσι στα αποδυτήρια έχοντας και πάλι το προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν απελευθερωμένα. Τους βγήκε και το γρήγορο γκολ με τον Κόστα στο 53' και όλα έγιναν πιο απλά. Οι «Άγιοι» είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, δεν μείωσαν και στο 89' ο Ισπανός φορ έκανε και το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Μοναδική απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν στο 90'+4 το γκολ του Μπέρτραντ.

Με αυτή τη νίκη η Τσέλσι πήγε στο +7 από την Τότεναμ, η οποία παίζει την Τετάρτη (26/4) κόντρα στη φορμαρισμένη Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχουρστ Παρκ» κι ενώ απομένουν ακόμη πέντε αγωνιστικές.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Καντέ, Μάτιτς, Μόουζες (86' Τέρι), Μάρκος Αλόνσο, Φάμπρεγας (77' Πέδρο), Αζάρ (86' Ουίλιαν), Ντιέγκο Κόστα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Σέντρικ Σοάρες, Στέφενς, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Οριόλ Ρομέου, Στίβεν Ντέιβις, Γουόρντ-Πρόουζ (82' Λονγκ), Τάντιτς, Μπουφάλ (68' Ρέντμοντ), Γκαμπιαντίνι (86' Τζέι Ροντρίγκεθ).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο (22/4)

Γουέστ Χαμ - Έβερτον 0-0

Μπόρνμουθ - Μίντλεσμπρο 4-0 (2' Κινγκ, 16' Αφόμπε, 65' Πιου, 70' Ντάνιελς)

Σουόνσι - Στόουκ 2-0 (10' Γιορέντε, 70' Κάρολ)

* Στο 69' ο Αρναούτοβιτς έχασε πέναλτι για τη Στόουκ

Χαλ - Γουότφορντ 2-0 (62' Μάρκοβιτς, 71' Κλούκας)

Στο 25' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Νιάς για τη Χαλ.

Άρσεναλ - Σάντερλαντ ΑΝΑΒΟΛΗ

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ ΑΝΑΒΟΛΗ

Λέστερ - Τότεναμ ΑΝΑΒΟΛΗ

Κυριακή (23/4)

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (21' Μαρσιάλ, 39' Ιμπραΐμοβιτς)

Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (24’ Κουτίνιο – 43’, 74’ Μπεντέκε)

Τρίτη (25/4)

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 4-2 (5' Αζάρ, 45'+1 Κέιχιλ, 53' και 89' Ντιέγκο Κόστα - 24' Οριόλ Ρομέου, 94' Μπέρτραντ)