17/05/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 25 Απριλίου 2017 - 22:44

«Πράσινη» παραίτηση και σκούπα από Φενέρμπαχτσε

Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε με με 79-61 στην Κωνσταντινούπολη και αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα

Σπίτι του από νωρίς... Όπως πέρυσι έτσι και φέτος ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας και η Φενέρμπαχτσε τον σκούπισε κερδίζοντάς τον 79-61 στην Κωνσταντινούπολη το βράδυ της Τρίτης (25/4).

Και στο τρίτο ματς της σειράς το «τριφύλλι» ήταν χειρότερο από τους Τούρκους, δεν τους έβαλε δύσκολα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσει άλλη μία ήττα με πολλούς παίκτες του να είναι σε κακή μέρα.

Προσπάθησαν αρκετά οι Σίνγκλετον και Ρίβερς, αλλά έμοιαζαν μόνοι τους. Απελπιστικά κακός ο Καλάθης, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, δεν προσέφεραν τίποτα Παππάς και Μπουρούσης, ενώ προβληματικός ήταν και ο Τζέιμς.

Συνολικά είναι μεγάλο το μερίδιο ευθύνης του Τσάβι Πασκουάλ στη σειρά και ο Ισπανός δεν μπόρεσε να βοηθήσει ούτε αυτή τη φορά την ομάδα του κόντρα σε έναν προπονητή που ήξερε ακριβώς τι ζητά στο γήπεδο. Κάπως έτσι έφτασε στο 9-0 σε αγώνες πλέι οφ της Ευρωλίγκας ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τη Φενέρμπαχτσε, στατιστικό εντυπωσιακό. Έτσι ο Σέρβος θα ψάξει για τρίτη χρονιά την κατάκτηση του τίτλου με το Φάιναλ Φορ φέτος να γίνεται στην Κωνσταντινούπολη.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Φενέρμπαχτσε, η οποία δεν έκανε λάθος στις πρώτες επιθέσεις της πηγαίνοντας γρήγορα στο +6. Με τρίποντο του Σλούκα έγινε και το +7 και κάπου εκεί ήρθε η άμεση αντίδραση του Παναθηναϊκού με πέντε πόντους του Καλάθη. Οι «πράσινοι» πήραν ψυχολογία, έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πασκουάλ ξεκίνησαν καλύτερα και για αρκετά λεπτά το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Ωστόσο, μετά το 25-26 ακολούθησε το μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να πάει στο +6. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει, ο προπονητής του δεν τον βοήθησε και ο Κάλινιτς πήγε τη διαφορά μέχρι και στο +9 για να κλείσει το ημίχρονο στο 37-30 με τον Τζέιμς.

Το «τριφύλλι» κλήθηκε να παίξει τη... ζωή του μέσα σε ένα ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε καν να πολεμήσει. Δεν ήξερε τι να κάνει στις επιθέσεις, δεν είχε κανένα πλάνο και παρά την πολύ καλή άμυνα που έπαιζε, η διαφορά ήταν λογικό να παραμείνει από τη στιγμή που δεν σκόραρε. Έτσι με καλάθι του Ούντο πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +10.

Αντίδραση έπρεπε να βγάλει ο Παναθηναϊκός και τσαγανό, αλλά δεν έκανε τίποτα. Έτσι η Φενέρ δεν τον λυπήθηκε. Με τρίποντα των Νάναλι και Μπογκντάνοβιτς η διαφορά πήγε στους +16 και κάπου εκεί οι «πράσινοι» έταξαν λευκή πετσέτα. Οι Τούρκοι άρχισαν να βάζουν το ένα καλάθι μετά το άλλο με την ψυχολογία στο ζενίθ και τελικά πήραν τη νίκη με 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).