18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 18:11

«Καθάρισε» τον Αχαρναϊκό και τώρα... ντέρμπι

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-0 της ομάδας του Μενιδίου και πλέον επικεντρώνεται στα ματς - φωτιά που ακολουθούν με τους πρωτοπόρους

Το 6 στα 6 έκανε ο ΟΦΗ που την Κυριακή (23/4) δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει στο «Γεντί Κουλέ» την αντίσταση του Αχαρναϊκού παίρνοντας τη νίκη με 3-0.

Οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν εύκολα στο έκτο σερί τρίποντο, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα, κάνοντας την καλύτερη πρόβα εν όψει των ντέρμπι που ακολουθούν με Απόλλωνα Σμύρνης, Λαμία και Άρη.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μενιδίου συνεχίζει να αγωνιά εν όψει της συνέχειας, καθώς παραμένει εκτός μεν, κοντά δε στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο ματς αποφασισμένος για τη νίκη και απείλησε από νωρίς, διαμαρτυρόμενος και για πέναλτι μόλις στο 4ο λεπτό για χέρι του Τσουβαλτσίδη. Ακολούθησε η μεγάλη ευκαιρία του Βουό, που, όμως, δεν βρήκε στόχο, ενώ σταδιακά ο ρυθμός έπεσε.

Η σφιχτή άμυνα του Αχαρναϊκού δεν επέτρεψε για αρκετή ώρα στους γηπεδούχους να απειλήσουν, ενώ ο Παπαδόπουλος χρειάστηκε να κάνει νωρίς την πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Μιλοσάβλιεφ τραυματίστηκε.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 35ο λεπτό έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό Βουό και Πάγκαλου, με τον τελευταίο να γυρίζει ωραία στον Χαντί που άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ήρθε και το 2-0, με τον Όγκμποε να βγάζει τη σέντρα, τον Πάγκαλο να πιάνει την κεφαλιά και αυτή τη φορά τον Βουό να κάνει με κοντινή προβολή το 2-0.

Με ανάλογη διάθεση μπήκαν και στην επανάληψη οι παίκτες του Παπαδόπουλου. Ο Ψύχος αναγκάστηκε να επέμβει στο πολύ καλό σουτ του Όγκμποε στο 55’, με την ομάδα του Μενιδίου να έχει να επιδείξει μόνο μια καλή στιγμή με τον Πλαβούκο στο 69’ που σταμάτησε ο Στρέζος.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα «σφράγιζε» τη νίκη του και τελικά τα κατάφερε στο 76’, όταν ο Όγκμποε βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε έτοιμο τέρμα στον Μπόατενγκ που διαμόρφωσε το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 3-0.

Διαιτητής ήταν ο Φώτιος Ντάουλας (Αθηνών), με βοηθούς τους Αντώνιο Σινιοράκη και Ηλία Πετεινάτο (Χανίων), ενώ τέταρτος ήταν ο Κωνσταντίνος Μπερτάκης (Χανίων).

Κίτρινες: 49’ Ζαχαρός, 70’ Σωτηράκος

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (33' Ογκμποε), Βουό, Χαντί (75' Πουρτουλίδης), Πάγκαλος, Κιάσσος, Μπόατεγκ, Βαλλιάνος.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Ψύχος, Κυριαζόπουλος, Τσουβαλτσίδης, Σωτηράκος, Μεγαλοοικονόμου, Αναστασίου, Πλαβούκος, Παπατόλιος, Ντάγκρας (46' Μεζίνι), Λύρας (68' Σιάνης), Ζαχαρός.