28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 17:55

Έχει «σφυγμό» ο Πανελευσινιακός

«Σταχυοφόροι» με ψυχή, νίκησαν 2-1 με ανατροπή τον Κισσαμικό * Με 10 παίκτες από το 76’ οι Κρητικοί

Πολύ σκληρός για να πεθάνει… Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Πανελευσινιακός νίκησε εντός έδρας με σκορ 2-1 τον Κισσαμικό την Κυριακή (23/4), στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, και παραμένει «ζωντανός» στο κυνήγι της παραμονής.

Η ομάδα της δυτικής Αττικής ναι μεν διατηρήθηκε στην δέκατη έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 βαθμούς, ωστόσο μείωσε τη διαφορά από Καλλιθέα και Αιγινιακό στο -3 και -4 αντίστοιχα.

Οι «σταχυοφόροι» δεν πτοήθηκαν από το γκολ και στο 61’ έφεραν το παιχνίδι στα... ίσια, όταν ο Πρίντεμπς βρήκε τον Αγγελούδη και εκείνος με πλασέ έγραψε το 1-1,

Στο 76’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τον Γιαλούση να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται.

Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ελευσίνα, η οποία στο αμέσως επόμενο λεπτό κατάφερε να γυρίσει… τούμπα το ματς χάρη σε κεφαλιά του Κολόκα, μετά από κόρνερ του Σταματάκη.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να και στο φινάλε να πανηγυρίζουν ένα «τρίποντο», που ίσως αποδειχθεί και χρυσό.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Χαραλαμπόπουλο (Αρκαδίας) και Σταματάκο (Λακωνίας). Τέταρτος ήταν ο Καρυοφύλλης (Πειραιά).

Κίτρινες: 28’ Ενγκουέμ, 41’, 76’ Γιαλούσης

Κόκκινες: 76’ Γιαλούσης

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Σιλιγαρδάκης, Κρισμάρεβιτς, Πρίντεμπς, Σταματάκης, Κολόκας, Γραικός, Κωνσταντινίδης, Αγγελούδης (86' Τσίγκρος), Αρναούτογλου, Νίασον (46’ Κασνέτση).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Μπουγαΐδης, Γιαλούσης, Τσοντάκης, Ενγκουέμ, Γκούμας, Μαρτίνεθ, Μάντζης (76' Βλάχος), Νικόλτσης (15’ Στογιάνοφ), Μίλιτς (65’ Κίκε).