28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 17:04

Ο Άρης που... επιμένει!

Μεσημεριανό… περίπατο έκαναν οι «κίτρινοι» κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα (2-0) σε ένα ματς που αποδείχθηκε υπόθεση ενός ημιχρόνου

Ο Άρης δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Ευόσμου φτάνοντας στην τέταρτη σερί νίκη, επτά «στροφές» πριν το φετινό φινάλε στη Β’ Εθνική. Ο Τάτος ανέλαβε ρόλο «μαέστρου» στη μεσαία γραμμή, ενώ πολλοί ποδοσφαιριστές των «κίτρινων» κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης στο εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο. Αναμφίβολα, οι οπαδοί που έσπευσαν να παραβρεθούν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» θα αισθάνονται δικαιωμένοι για την επιλογή που έκαναν σ’ ένα υπέροχο μεσημέρι Κυριακής (24/03). Παράλληλα, οι πιθανότητες επιστροφής στη Σούπερ Λίγκα διατηρήθηκαν ακέραιες. Έκτη διαδοχική ήττα γνώρισε ο Αγροτικός Αστέρας αγνοώντας τη νίκη από τις 12 Μαρτίου. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε χάρη σε τέρματα που πέτυχαν οι Ανδρέας Τάτος (24’) και Μπράνα Ίλιτς (30’).

Έβγαλε ποιότητα ο Άρης

Ο Άρης επέβαλλε πλήρως τους δικούς του κανόνες βγάζοντας ποιότητα, πίεση και συνολικά ικανοποιητικό ρυθμό. Όλα κύλησαν κατ’ ευχή στο πρώτο ημίχρονο. Εξάλλου, ο Τάτος έδειχνε ιδιαίτερα κεφάτος έχοντας ηγετικό ρόλο με πολλές πρωτοβουλίες σε οργανωτικό επίπεδο για τους «κίτρινους». Ο 27χρονος επιτελικός μέσος έδειξε την προσωπική του κλάση εξαπολύοντας υποδειγματικό βολέ που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Γιακουμή ανοίγοντας το σκορ στο 24ο λεπτό! Ήταν το ένατο γκολ στη σεζόν.

Ο Αγροτικός Αστέρας υποχρεώθηκε από νωρίς σε πλήρη παθητικό ρόλο. Κάτι τέτοιο συνέβαινε διότι η ομάδα του Ευόσμου αδυνατούσε να κρατήσει τη μπάλα στα δικά της πόδια και βρισκόταν διαρκώς υπό πίεση, ενώ απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ.

Οι Ντούνης και Τζανακάκης αποτελούσαν έναν πραγματικό μοχλό ανάπτυξης για τον Άρη. Ειδικότερα ο Κρητικός δεξιός μπακ που επέστρεψε στη γνώριμη για εκείνον θέση συγκριτικά με τους προηγούμενους αγώνες έκανε εντυπωσιακό ματς, πατώντας 2-3 στην περιοχή του Γιακουμή καθώς είχε δύο τελειώματα φάσεων δίχως αποτέλεσμα.

«Κίτρινη» συντήρηση δυνάμεων

Το ματς έμοιαζε να κρίνεται οριστικά στο ημίωρο. Ο Τζανακάκης σέντραρε για τον Ίλιτς με τον Γιακουμή να κάνει λανθασμένη εκτίμηση στην έξοδο που επιχείρησε. Έτσι, ο Ίλιτς πήρε την κεφαλιά πραγματοποιώντας το 2-0! Ο Σέρβος βρήκε δίχτυα για όγδοη φορά φέτος και κινούταν διαρκώς προκειμένου να πιέσει είτε να γίνει αποδέκτης της μπάλας. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα πίεσαν οι φιλοξενούμενοι δίχως αποτέλεσμα.

Ο Αγροτικός Αστέρας κέρδισε μερικά μέτρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και παρουσίασε μικρή βελτίωση στην κατοχή της μπάλας. Εντούτοις, ο Άρης απορροφούσε την πίεση όντας απειλητικός, όποτε έβγαινε στην επίθεση. Ο Γιακουμής έσωσε τους φιλοξενούμενους από το τρίτο γκολ έπειτα από συνεργασία των Τζανακάκη – Παυλίδη με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Τάτος διέσχισε το μισό γήπεδο έχοντας τη μπάλα στα πόδια του και εκτέλεσε πάνω στον Γιακουμή που έκανε ενστικτώδη επέμβαση. Ο ρυθμός παρουσίαζε πτωτική τάση με τους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Αγροτικός Αστέρας δεν απείλησε πραγματικά τον Διούδη που μετατράπηκε σε ακόμη έναν θεατή του αγώνα.

Το ματς διηύθυνε ο Κουμπαράκης από τον Σύνδεσμο Θράκης έχοντας ως βοηθούς τουςΕμπλιούκ (Ξάνθης), Δεμερτζής (Πέλλας) και τέταρτο τον Θεοδωρόπουλο (Φλώρινας).

Κίτρινες: 44’ Τάτος, 56’ Ταυλαρίδης – 46’ Κουκόλης, 58’ Χατζής, 85’ Τεγούσης, 90’ Βουτσιάς (πάγκος)

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Καράμπελας, Ρόβας, Πίτου, Τάτος, Ντούνης (72’ Μιλούνοβιτς), Παυλίδης (80’ Ντόγος), Ίλιτς (67’ Καπνίδης).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιακουμής, Βουτσιάς (68’ Τάι), Μπουτζίκος, Κουκόλης, Γκοτοβός, Τεγούσης, Τριανταφυλλάκος (68’ Τάι), Γκέκας, Πάτο, Φιλίπε, Μέρντοβιτς (46’ Χατζής).