02/05/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 02:04

Ισόπαλο το ντέρμπι της Λισαβόνας

Σπόρτινγκ και Μπενφίκα έμειναν στο 1-1 * Αγωνίστηκε για 80 λεπτά ο Μήτρογλου, στον πάγκο ο Σάμαρης

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μπενφίκα το Σάββατο (22/4) στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι «αετοί» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασαν κλασικές ευκαιρίες, μία εκ των οποίων και με τον Μήτρογλου στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς.

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντριέν Σίλβα, για να ισοφαρίσει στο 66’ ο Λίντελοφ με εκπληκτικό φάουλ.

Έτσι, μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και απέχουν τέσσερις βαθμούς από τη δεύτερη Πόρτο, η οποία την Κυριακή (24/4) αντιμετωπίζει τη Φεϊρένσε.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίτισο, Σκελότο, Κόατες, Πάουλο Ολιβέιρα, Τζέφερσον, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζέλσον Μάρτινς (87' Κάμπελ), Αντριέν Σίλβα, Μπρούνο Σέζαρ (80' Ποντένσε), Αλαν Ρουίζ (64' Μπράιαν Ρουίζ), Ντοστ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Εντερσον, Νέλσον Σεμέδο, Λουϊζάο, Λίντελοφ, Αλεξ Γκριμάλντο, Σάλβιο (74' Καρίγιο), Φέισα, Πίτσι, Τσέρβι, Ράφα Σίλβα (58' Ραούλ Χιμένεζ), Μήτρογλου (80' Φελίπε Αουγκούστο).