27/04/2024
Champions League | Τετάρτη 19 Απριλίου 2017 - 23:45

Σεβασμός στη «Μεγάλη Κυρία»

Οριστικοποίησε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους, φεύγοντας με το 0-0 από το «Καμπ Νου» κόντρα στην Μπαρτσελόνα *Στους «4» και η εκπληκτική Μονακό με νέα νίκη επί της Ντόρτμουντ (3-1)

Αποφασισμένη να στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης για 3η φορά στην ιστορία της είναι η Γιουβέντους, η οποία εξασφάλισε το βράδυ της Τετάρτης (19/4) την παρουσία της στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ μένοντας όρθια στο «Καμπ Νου».

Η «Μεγάλη Κυρία», λοιπόν, έφυγε με το 0-0 από την έδρα της Μπαρτσελόνα και σε συνδυασμό με το υπέρ της 3-0 του πρώτου αγώνα πήρε πανάξια το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, μαζί βέβαια και τη ρεβάνς για την ήττα της από τους Καταλανούς στον προ διετίας τελικό του Βερολίνου.

Οι «μπιανκονέρι» δεν φοβήθηκαν το ματς όπως η Παρί Σεν Ζερμέν και είχαν τις ευκαιρίες με Ιγκουαΐν στο 13' και Κουαδράδο στο 16' να βάλουν γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά άστοχοι με χαρακτηριστικότερη στιγμή το σουτ του Μέσι στο 66' ύστερα από λάθος του Μπουφόν.

Έτσι, η Γιουβέντους περιμένει τον επόμενο αντίπαλό της, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε για δεύτερη σερί χρονιά εκτός τετράδας.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (78' Μασεράνο), Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (58' Αλκάθερ), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρεζ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο (84' Λεμινά), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (75' Μπαρτζάλι), Ιγκουαΐν (88' Ασαμόα).

Στους «4» μετά από 13 χρόνια η Μονακό

Την ίδια στιγμή, η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ ζει μεγάλες στιγμές, καθώς μετά το εκτός έδρας 3-2 του πρώτου αγώνα κέρδισε ξανά την Ντόρτμουντ, με 3-1 αυτή τη φορά.

Στο «Λουί Ντε» ο Εμ' Μπαπέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κοντινό πλασέ, για να απαντήσει με δοκάρι ο Σαχίν για την Μπορούσια στο 14' ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Πιο εύστοχος αποδείχθηκε ο Φαλκάο για τους γηπεδούχους με κεφαλιά στο 17', ο Ρόις μείωσε στο 48' με κοντινό πλασέ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζερμέν στο 81ο λεπτό.

Οι Μονεγάσκοι, λοιπόν, πέρασαν στους ημιτελικούς μετά από 13 χρόνια και ζουν το όνειρό τους για την κατάκτηση της κούπας.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Μπακαγιοκό, Μουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεμάρ, Εμ' Μπαπέ (81' Ζερμέν), Φαλκάο (88' Ντιράρ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Γκίντερ, Ντουρμ (27' Ντεμπελέ), Βάιγκλ, Σαχίν (46' Σμέλτσερ), Καγκάουα, Ρόις, Γκερέιρο (72' Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ.

Το πρόγραμμα των β’ προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τρίτη (18/4)

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν Μονάχου 4-2 (76', 104' και 109' Ρονάλντο, 114' Ασένσιο - 53' πέν. Λεβαντόβσκι, 78' αυτ. Ράμος) [2-1]

* Στο 84' αποβλήθηκε ο Βιντάλ με δεύτερη κίτρινη για την Μπάγερν

Λέστερ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (61' Βάρντι - 26' Σαούλ) [0-1]

Τετάρτη (19/4)

Μονακό - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (3' Eμ' Μπαπέ, 17' Φαλκάο, 81' Zερμέν - 48' Ρόις [3-2]

Μπαρτσελόνα - Γιουβέντους 0-0 [0-3]

*Με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά, ενώ σε αγκύλη είναι τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων