27/04/2024
Βόλεϊ | Τετάρτη 19 Απριλίου 2017 - 22:07

Έκανε επίδειξη δύναμης ο ΠΑΟΚ

Οι πρωταθλητές νίκησαν στην Κυψέλη τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και θα συναντήσουν τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Α1 βόλεϊ

Την ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα του στην Α1 βόλεϊ θα έχει ο ΠΑΟΚ, καθώς την Τετάρτη (19/4) φρόντισε να τελειώσει την ημιτελική σειρά των πλέι οφ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Στο κλειστό της Κυψέλης, λοιπόν, οι Θεσσαλονικείς ήταν εντυπωσιακοί και επικράτησαν με 3-0 σετ σε 77 λεπτά, κάνοντας έτσι και το 3-0 στις νίκες τους επί των «πράσινων».

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση και ολοκλήρωσαν τη σεζόν καταλαμβάνοντας την 3η θέση, με τους «ασπρόμαυρους» να διεκδικούν το τρίτο σερί πρωτάθλημα στους τελικούς ενάντια στον Ολυμπιακό, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στο κλειστό του Ρέντη την προσεχή Δευτέρα (24/4).

Τα σετ: 16-25, 19-25, 15-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 10 (10/16 επ, 65% υπ - 39% άριστες), Τσίροβιτς 3 (3/13 επ, 63% υπ - 42% άριστες), Γκονζάλες 6 (3/18 επ, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 2 (2/3 επ) / Δαρίδης (λ, 32% υπ - 16% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3/4 επ), Ρεζκ 1 (1/2 επ), Μπέλος.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 2 (2/2 επ), Σακόγλου 16 (14/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (3/6 επ), Τακουρίδης 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/19 επ, 79% υπ - 43% άριστες), Ντάντε 14 (13/20 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ -11 %άριστες) / Γκαράς (λ, 85% υπ - 40% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Σωτηρίου.