25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 9 Απριλίου 2017 - 17:36

Το σήκωσε ο Ολυμπιακός στους Νέους

Οι αήττητοι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν αλώβητοι από τη Βοιωτία επικρατώντας με 3-1 του Λεβαδειακού *Ο Παναιτωλικός ήταν σαρωτικός στη Βέροια (6-0) * Για τους Αγρινιώτες σκόραραν οι Μάλης (27'), Νταλακούρας (32', 62'), Βακράκος (34'), Τσιγγάρας (67') και Καββαδίας (84')

*

Επάγγελμα, πρωταθλητής! Ο Ολυμπιακός διασφάλισε τον τρίτο διαδοχικό τίτλο στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Οι Πειραιώτες πέρασαν με συνοπτικές διαδικασίες από τη Λιβαδειά κόντρα στον Λεβαδειακό που αποτέλεσε μάλλον χαμηλό εμπόδιο σε κυριακάτικο (09/04) ματς για την 28η αγωνιστική.

Παράλληλα, θέλουν να διαφυλάξουν το φετινό αήττητο σερί τους που συγκροτείται από 23 νίκες και τρεις ισοπαλίες σε σύνολο 26 αγώνων. Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, όλα κρίθηκαν από το πρώτο 25λεπτο.

Ο Κιρτζαλίδης πιστοποίησε ότι διανύει περίοδο φόρμας σκοράροντας επί τρίτο διαδοχικό ματς ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12’. Μία εκτέλεση κόρνερ του Τασιουλή έφερε τον Μεγαρίτη σε θέση βολής που εκτέλεσε με κεφαλιά για το 2-0, δέκα λεπτά αργότερα.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς και προσωρινά τα κατάφερε καθώς ο Γρηγοριάδης μείωσε στο 81ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος φτάνοντας σε τρίτο γκολ που αποτέλεσε προϊόν στη συνεργασία ανάμεσα στον Καμπέτση ο οποίος έδωσε ασίστ στον Τσαλίκη και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 3-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σφυρίδης, Βυθούλκας, Μερεντίτης, Φάσσας, Γεωργακόπουλος (46′ Σαραντίδης), Γρηγοριάδης, Δαρδαμάνης, Λιάγκας, Μέσι (70′ Παπαθεοδώρου), Νίκας, Ζιμπέρι (86′ Πόρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Ξύδας (67′ Αγιώτης), Φουάσης (58′ Κουγιός), Λάμπρου, Τόλι, Πλέγας, Κιρτζιαλίδης, Τασιούλης (71′ Τσιλίκης), Μεγαρίτης, Βρουσάι, Καμπετσής.