04/05/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 - 21:31

ΑΕΚ όπως παλιά, λύγισε στη δεύτερη παράταση από τον ΠΑΟ!

Ματσάρα στο ΟΑΚΑ με νικητές τους «πράσινους», οι οποίοι κέρδισαν 106-87 * Το πάλεψε πολύ η Ένωση, αλλά δεν άντεξε στο τελευταίο πεντάλεπτο

Αυτό ήταν ντέρμπι... Η ΑΕΚ ήθελε πολύ την πρώτη της νίκη μετά τον Απρίλιο του 2008 κόντρα στον Παναθηναϊκό, έφτασε μία ανάσα από το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά μίλησε στο φινάλε η κλάση του «τριφυλλιού», το οποίο κέρδισε με 106-87 το βράδυ της Κυριακής (26/3).

Στη μεγαλύτερη διάρκειά του το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με την κάθε ομάδα να έχει τα δικά της καλά διαστήματα. Οι «πράσινοι» είχαν ουσιαστικά δική τους την επίθεση για να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια και οι «κιτρινόμαυροι» μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στο τέλος της πρώτης παράτασης. Ωστόσο, όλα κρίθηκαν στη δεύτερη παράταση, εκεί που ο Παναθηναϊκός με τον Ρίβερς να ξυπνά βομβάρδισε με τρίποντα και εκτέλεσε τους γηπεδούχους.

Με εμφανίσεις όπως αυτή η Ένωση επιβεβαιώνει πως κάνει σταθερά βήματα προόδου. Σαφώς και υπάρχει δρόμος ακόμη ώστε να φτάσει τους δύο «αιώνιους», όμως, έχει καλό υλικό και έδειξε πως σιγά σιγά χτίζει και χαρακτήρα. Έβγαλε αντίδραση και έστειλε το ματς στην πρώτη παράταση, ενώ και εκεί λίγο έλειψε να το πάρει. Εξαιρετικός ο Μαυροκεφαλίδης, από κοντά και ο Μαυροειδής. Άνθρωπος του ματς πήγε να γίνει ο ΜακΓκράθ, ενώ πολύτιμος ήταν και πάλι ο Ούκιτς, ο οποίος ήταν εξουθενωμένος στις παρατάσεις.

Εντυπωσιακό για τον Παναθηναϊκό το πώς τελείωσε το ματς δεδομένου ότι είχε δώσει δύο παιχνίδια για την Ευρωλίγκα τις προηγούμενες μέρες. Τρομερή εμφάνιση από τον Σίνγκλετον παρά τις κρίσιμες χαμένες βολές στο τέλος, ενώ μίλησε στο φινάλε ο Ρίβερς. Πολύ καλοί και οι Μπουρούσης και Καλάθης.

Ήταν ματς για γερά νεύρα και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ με Μαυροειδή και Ούκιτς πλήρωνε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε επιλέξει να τροφοδοτεί τον Μπουρούση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Έλληνας διεθνής σέντερ πέτυχε και τους οκτώ πρώτους «πράσινους» πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα και με βολές του Σάκοτα να πηγαίνει έως και στο +6. Άμεση η αντίδραση του «τριφυλλιού», το οποίο ροκάνισε τη διαφορά με Σίνγκλετον και Τζέιμς, ο οποίος έκανε ζημιά και στη συνέχεια παίρνοντας επιθετικά ριμπάουντ και βάζοντας πόντους με φόλοου.

Από ισοπαλία σε ισοπαλία πήγαινε το παιχνίδι μέχρι να έρθει το μίνι σερί 7-0 της ΑΕΚ με το κερασάκι στην τούρτα να είναι το κάρφωμα του Ελόνου. Με τους Αμερικανούς του (Σίγνκλετον, Φελντέιν, Ρίβερς) ο Παναθηναϊκός πλησίασε ξανά στον πόντο και έτσι έληξε και το ημίχρονο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα και πήγαν γρήγορα στο +7. Κάπου εκεί, όμως, λειτούργησε το τρικ του Μανωλόπουλου με τους δίδυμους πύργους. Μαυροκεφαλίδης και Μαυροειδής έκαναν ό,τι ήθελαν και με ένα επί μέρους 12-2 η Ένωση πήγε στο +3 και έκλεισε τελικά την περίοδο στο +5.

Αίμα κι άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με βολές του Τζέιμς στο +6, αλλά ακολούθησε η «κιτρινόμαυρη» αντίδραση. Νιούλεϊ στην αρχή και ΜακΓκράθ στη συνέχεια έβαλαν μεγάλα τρίποντα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Παναθηναϊκού στις βολές το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με πέντε, αλλά με τρίποντο του ΜακΓκράθ πήρε προβάδισμα. Ο Καλάθης έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του, η οποία έβγαλε άμυνα στο φινάλε. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ο Ρίβερς έκανε σόου, και με τρία δικά του τρίποντα συν αυτά των Σίνγκλετον και Καλάθη εκτόξευσε τη διαφορά. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 87-106.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Oύκιτς 12 (2), Λαρεντζάκης 5, Νιούλεί 6, Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), ΜακΓράθ 9 (3), Ελόνου 11, Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3), Φελντέιν 10 (1), Μπουρούσης 18, Σίνγκλετον 22 (3), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9, Γκάμπριελ.