20/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 - 00:35

Τριάρες για Γαλλία και Πορτογαλία

Θύμα έκπληξης έπεσε η Ολλανδία, η οποία ηττήθηκε στη Βουλγαρία με 2-0

Κανένα πρόβλημα για τους πρωταθλητές Ευρώπης... Δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Ουγγαρία το βράδυ του Σαββάτου (25/3) η Πορτογαλία, η οποία κέρδισε με 3-0 και βρίσκεται έτσι σταθερά στο -3 από την πρωτοπόρο Ελβετία στον 2ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος πήραν το προβάδισμα στο 32' με τον Αντρέ Σίλβα και τέσσερα λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός για το 2-0 από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο αρχηγός των Πορτογάλων ήταν εκείνος που διαμόρφωσε στο 65' το τελικό 3-0 φτάνοντας έτσι και τα 70 γκολ με το εθνόσημο. Βελτίωσε έτσι το δικό του ρεκόρ, αφού είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής του ομάδας.

Νίκη και για το άλλο φαβορί της βραδιάς με τους Γάλλους να περνούν άνετα από το Λουξεμβούργο με 3-1. Ο Ζιρού στο 28' άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά μετά ο Γιόακιμ ισοφάρισε με πέναλτι. Ωστόσο, στο 37' ο Γκριεζμάν με πέναλτι έκανε το 1-2 και στο 77' ο Ζιρού σκόραρε ξανά για το τελικό 1-3 με τους Γάλλους να πρωπορεύονται έτσι στον 1ο όμιλο διατηρώντας το +3 από τη Σουηδία.

Στον ίδιο όμιλο η Ολλανδία αυτοκτόνησε στη Βουλγαρία και θέτει σε κίνδυνο την πρόκρισή της για δεύτερη σερί μεγάλη διοργάνωση. Οι «οράνιε» ηττήθηκαν 2-0 στη Σόφια με τον Ντελέφ να πετυχαίνει νωρίς και τα δύο γκολ του ματς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Αντρέ Γκόμες (86' Πίτσι), Κουαρέσμα, Ζοάο Μάριο (83' Μουτίνιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (67' Μπερνάρντο Σίλβα).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάσι, Λανγκ (46' Λόβρεντσιτς), Πάουλο Βινίσιους, Κάνταρ, Κόρχουτ, Νάγκι, Γκιούρκσο (69' Καλμάρ), Γκέρα (86' Πίντερ), Μπέσε, Τζούτζακ, Σάλαϊ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24/3

Γεωργία - Σερβία 1-3 (5' Κατσαράβα - 45' πέν. Τάντιτς, 64' Μίτροβιτς. 86' Γκατσίνοβιτς)

Τουρκία - Φινλανδία 2-0 (9', 13' Τοσούν)

Αυστρία - Μολδαβία 2-0 (75' Ζάμπιτσερ, 90' Χάρνικ)

Ιρλανδία - Ουαλία 0-0

Ιταλία - Αλβανία 2-0 (12' πέν. Ντε Ρόσι, 80' Ιμόμπιλε)

Λίχτενσταϊν - Σκόπια 0-3 (43' Νικόλοβ, 68', 73' Νεστορόβσκι)

Ισπανία - Ισραήλ 4-1 (13' Σίλβα, 45'+1 Βιτόλο, 51' Κόστα, 88' Ίσκο - 76' Ρεφαέλοβ)

Κροατία - Ουκρανία 1-0 (38' Κάλινιτς)

Κόσοβο - Ισλανδία 1-2 (52' Νούχιου - 25' Σιγκόυρνταρσον, 35' πέν. Γκ. Σίγκουρντσον)

Σάββατο (25/3)

Σουηδία - Λευκορωσία 4-0 (19’ πεν., 49’ Φόρσμπεργκ, 57’ Μπεργκ, 78’ Τελίν)

Ανδόρα - Νήσοι Φερόε 0-0

*Στο 74’ αποβλήθηκε ο Έντμουντσον για τους Ν. Φερόε

Ελβετία – Λετονία 1-0 (66’ Ντρμιτς)

Κύπρος – Εσθονία 0-0

Βοσνία – Γιβραλτάρ 5-0 (4’, 43’ Ιμπίσεβιτς, 52’ Βρσάγιεβιτς, 56’ Βίσκα, 90+4’ Μπίτσακσιτς)

Βουλγαρία - Ολλανδία 2-0 (5' και 20' Ντέλεφ)

Λουξεμβούργο - Γαλλία 1-3 (34' πέν. Ζοασίμ - 28' και 77' Ζιρού, 37' Γκριεζμάν)

Πορτογαλία - Ουγγαρία 3-0 (32' Αντρέ Σίλβα, 36' και 65' Κριστιάνο Ρονάλντο)

Βέλγιο - Ελλάδα 1-1 (89' Λουκακού - 46' Μήτρογλου)