25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Μαρτίου 2017 - 22:36

Τα… χρειάστηκε, αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος του Βορρά» νίκησε με 78-75 τον Προμηθέα σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο

Ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε» στο Παλατάκι, αλλά τελικά πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 78-75 και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση ισόβαθμος με τον Άρη.

Ο «δικέφαλος» βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους ωστόσο χάρη σε ένα 17-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου πήρε τη νίκη.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 24-20.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-40 ενώ στο τρίτο έκανε περίπατο φτάνοντας το σκορ στο 49-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και με ένα σερί 17-0 έκαναν την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο ΜακΦάντεν με 18 π. ενώ από τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13 π.

Δεκάλεπτα: 20-24, 40-43, 49-62, 78-75

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Σόμπι 8, Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν 18 (4), Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 7, Κλάντον 6, Άσκα 9.

Προμηθέας (Βαγγέλης Αγγέλου): Παπαντωνίου 3 (1), Τζάξεν 7 (1), Γκίκας 8 (1), Γερομιχαλός 9 (3), Φαγιέ 11 (2), Ντίκερσον, Τζόουνς 13 (2), Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 11 (1).