09/05/2024
Εθνικές ομάδες | Σάββατο 25 Μαρτίου 2017 - 17:53

Επιβλητική η Εθνική Νέων

Με 4-1 επικράτησε της Φινλανδίας για την elite round του ΕURO 2017

Την πρώτη της νίκη στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 πανηγύρισε το Σάββατο (25/3) η Εθνική Νέων και αυτή ήταν εμφατική.

Επί ολλανδικού εδάφους, λοιπόν, οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα κέρδισαν με 4-1 τη Φινλανδία, η οποία προηγήθηκε στο 18' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ερεμένκο, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Λαπαλάινεν από τον Ρέτσο.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Καμπετσή στο ματς, καθώς ο νεαρός φορ του Ολυμπιακού έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 49', ενώ στο 62ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο Παυλίδης για το 2-1.

Το τρίτο γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης, πέτυχε ο Βρουσάι στο 88' και στο 90' ο Καμπετσής σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Tην Τρίτη (28/3) η Εθνική Νέων θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ολλανδία.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Νάτσος, Ρέτσος, Ευαγγέλου, Φουάσης, Λάμπρου, Μπουζούκης (46' Καμπετσής), Μιλόγεβιτς (33' Μίγγος), Λημνιός, Βρουσάι, Παυλίδης (78' Μπαστιανός).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Κέτο, Α. Μαένπα, Χάλμε, Πικαράινεν, Βαρμάνεν, Λαπαλάινεν (83' Κάλμαν), Ερεμένκο, Ατακάι (46' Σοϊσάλο), Ν. Μαένπα, Μοχάμεντ, Γιατούπα (75' Σαντάτ).