Οι Ίβηρες επικράτησαν με 4-1 του Ισραήλ για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 *Νίκησε την Αλβανία η Ιταλία με 2-0
Χωρίς εκπλήξεις κύλησε την Παρασκευή (24/3) το πρώτο σκέλος της 5ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 σε ό,τι αφορά την ευρωπαϊκή ζώνη.
Για τον 7ο όμιλο η Ισπανία (ΦΩΤΟ) πήρε άνετη νίκη με 4-1 επί του Ισραήλ στο Χιχόν, με τον Σίλβα να ανοίγει το σκορ στο 13' και τον Βιτόλο να γράφει το 2-0 στο 45'+1.
Στο 51ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντιέγκο Κόστα να βρει δίχτυα, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Ρεφαέλοβ στο 76'.
Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ίσκο στο 88' κι έτσι οι Ίβηρες με 13 βαθμούς συνεχίζουν να ισοβαθμούν με την Ιταλία, που υποδέχθηκε την Αλβανία στο Παλέρμο και επικράτησε με 2-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Ρόσι στο 12' και τέρμα του Ιμόμπιλε στο 80'.
Από τα άλλα ματς της βραδιάς ξεχωρίζει η νίκη της Κροατίας επί της Ουκρανίας με 1-0 για τον 9ο όμιλο, με τον Κάλινιτς να σκοράρει στο 38' και να διατηρεί την ομάδα του στην κορυφή με 13 βαθμούς έναντι 10 της Ισλανδίας.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Τιάγκο (63' Κόκε), Μπουσκέτς, Ινιέστα (70' Ίσκο), Βιτόλο (84' Άσπας), Κόστα, Σίλβα.
ΙΣΡΑΗΛ: Μαρσιάνο, Ντασά, Τζεντέκ, Τίμπι (19' Ταβατά), Γκέρσον, Κοέν, Νάτχο, Μπεν Χαΐμ (64' Χεμέντ), Έινμπιντερ (60' Κέλτιενς), Ζάχαβι.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
Παρασκευή 24/3
Γεωργία - Σερβία 1-3 (5' Κατσαράβα - 45' πέν. Τάντιτς, 64' Μίτροβιτς. 86' Γκατσίνοβιτς)
Τουρκία - Φινλανδία 2-0 (9', 13' Τοσούν)
Αυστρία - Μολδαβία 2-0 (75' Ζάμπιτσερ, 90' Χάρνικ)
Ιρλανδία - Ουαλία 0-0
Ιταλία - Αλβανία 2-0 (12' πέν. Ντε Ρόσι, 80' Ιμόμπιλε)
Λίχτενσταϊν - Σκόπια 0-3 (43' Νικόλοβ, 68', 73' Νεστορόβσκι)
Ισπανία - Ισραήλ 4-1 (13' Σίλβα, 45'+1 Βιτόλο, 51' Κόστα, 88' Ίσκο - 76' Ρεφαέλοβ)
Κροατία - Ουκρανία 1-0 (38' Κάλινιτς)
Κόσοβο - Ισλανδία 1-2 (52' Νούχιου - 25' Σιγκόυρνταρσον, 35' πέν. Γκ. Σίγκουρντσον)
Σάββατο (25/3)
Σουηδία - Λευκορωσία (19:00)
Ανδόρα - Νήσοι Φερόε
Ελβετία - Λετονία
Κύπρος - Εσθονία
Βοσνία - Γιβραλτάρ
Βουλγαρία - Ολλανδία (21:45)
Λουξεμβούργο - Γαλλία
Πορτογαλία - Ουγγαρία
Βέλγιο - Ελλάδα
Κυριακή (26/3)
Αζερμπαϊτζάν - Γερμανία (19:00)
Σαν Μαρίνο - Τσεχία
Αρμενία - Καζακστάν
Αγγλία - Λιθουανία
Βόρεια Ιρλανδία - Νορβηγία (21:45)
Μαυροβούνιο - Πολωνία
Ρουμανία - Δανία
Μάλτα - Σλοβακία
Σκωτία - Σλοβενία
Οι βαθμολογίες
1ος όμιλος
1. Γαλλία 10
2. Ολλανδία 7
3. Σουηδία 7
4. Βουλγαρία 6
5. Λευκορωσία 2
6. Λουξεμβούργο 1
2ος όμιλος
1. Ελβετία 12
2. Πορτογαλία 9
3. Ουγγαρία 7
4. Νήσοι Φερόε 4
5. Λετονία 3
6. Ανδόρα 0
3ος όμιλος
1. Γερμανία 12
2. Βόρειος Ιρλανδία 7
3. Αζερμπαϊτζάν 7
4. Τσεχία 5
5. Νορβηγία 3
6. Σαν Μαρίνο 0
4ος όμιλος
1. Σερβία 11
2. Ιρλανδία 11
3. Ουαλία 7
4. Αυστρία 7
5. Γεωργία 2
6. Μολδαβία 1
5ος όμιλος
1. Πολωνία 10
2. Μαυροβούνιο 7
4. Δανία 6
3. Ρουμανία 5
5. Αρμενία 3
6. Καζακστάν 2
6ος όμιλος
1. Αγγλία 10
2. Σλοβενία 8
3. Σλοβακία 6
4. Λιθουανία 5
5. Σκωτία 4
6. Μάλτα 0
7ος όμιλος
1. Ισπανία 13
2. Ιταλία 13
3. Ισραήλ 9
4. Αλβανία 6
5. Σκόπια 3
6. Λίχτενσταϊν 0
8ος όμιλος
1. Βέλγιο 12
2. Ελλάδα 10
3. Βοσνία 7
4. Κύπρος 3
5. Εσθονία 3
6. Γιβραλτάρ 0
9ος όμιλος
1. Κροατία 13
2. Ισλανδία 10
3. Ουκρανία 8
4. Τουρκία 8
5. Φινλανδία 1
6. Κόσοβο 1