29/03/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 - 09:01

«Τεσσάρα» με ανατροπή η Βραζιλία, σπουδαία νίκη για Αργεντινή

Η «σελεσάο» επικράτησε με 4-1 της Ουρουγουάης στο ντέρμπι κορυφής, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ * 1-0 η «αλμπισελέστε» τη Χιλή * Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών της Λατινικής Αμερικής

Επίδειξη δύναμης έκανε τα ξημερώματα της Παρασκευής (24/3) στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής η Βραζιλία.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παουλίνιο που πέτυχε χατ-τρικ, η «σελεσάο»… σκόρπισε με 4-1 την Ουρουγουάη στο Μοντεβιδέο και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τους διώκτες της στην κορυφή του ομίλου.

Ο Έντινσον Καβάνι είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό για τους γηπεδούχους, αλλά ο Παουλίνιο «απάντησε» δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο άσος της Γκουανγκτσού Εβεργκράντε έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 52’, με τον Νεϊμάρ να τον… μιμείται στο 74’ για το 1-3, πριν ο ίδιος ολοκληρώσει το χατ-τρικ του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μαρτίν Σίλβα, Μάξι Περέιρα, Κοάτες, Γκοντίν, Γκαστόν Σίλβα, Αρέβαλο Ρίος, Κάρλος Σάντσες (77' Αμπέλ Ερνάντες), Βεσίνο, Ρολάν (58' Στουάνι), Κριστιάν Ροντρίγκες, Καβάνι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντάνι Άλβες, Μαρκίνιος, Μιράντα, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Παουλίνιο, Ρενάτο Αουγκούστο (82' Φερναντίνιο), Κοουτίνιο (86' Ουίλιαν), Νεϊμάρ, Φιρμίνο (89' Ντιέγκο Σόουζα).

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 16ο λεπτό, η Αργεντινή πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Χιλής στο Μουένος Άιρες και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τέταρτη πέρασε η Κολομβία μετά το 1-0 επί της Βολιβίας, ενώ η Παραγουάη συνεχίζει να ελπίζει μετά το 2-1 επί του Εκουαδόρ.

Αντίθετα, όλο και απομακρύνεται από την τελική φάση του Περού μετά και την ισοπαλία 2-2 με τη Βενεζουέλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Πέμπτη (23/3)

Κολομβία - Βολιβία 1-0 (83' Χάμες Ροντρίγκες)

Παραγουάη - Εκουαδόρ 2-1 (12' Μπρούνο Βαλντές, 65' Χούνιορ Αλόνσο - 70' πέν. Φελίπε Καϊσέδο)

Ουρουγουάη - Βραζιλία 1-4 (9' πέν. Καβάνι - 19', 52' , 90'+2 Παουλίνιο, 74' Νεϊμάρ)

Αργεντινή - Χιλή 1-0 (16' πέν. Μέσι)

Βενεζουέλα - Περού 2-2 (24' Βιγιανουέβα, 40' Οτέρο - 46' Αντρέ Καρίγιο, 64' Γκερέρο)