26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 - 00:01

Πέρασε από τη Βιτόρια, μπορεί το πλεονέκτημα

Δικό του ματς πήγε να χάσει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος τελικά πήρε πολύτιμο διπλό κερδίζοντας 72-63 την Μπασκόνια * Εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα οι «πράσινοι», αλλά ανεξήγητα κακοί στο τέλος

Ικανός για όλα... Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (23/3) στη Βιτόρια ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση της Μπασκόνια με 72-63 και έμεινε ζωντανός στο κόλπο για το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι «πράσινοι» εξασφάλισαν αρχικά πως θα έχουν σε περίπτωση ισοβαθμίας το πάνω χέρι με τους Βάσκους και δευτερευόντως έπιασαν τη Φενέρμπαχτσε. Θέλουν πλέον μία παραπάνω νίκη από τους Τούρκους στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να μπουν στην τετράδα.

Για τρία δεκάλεπτα το «τριφύλλι» ήταν εξαιρετικό, αλλά στη συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Πάρα πολλά λάθη, ανεξήγητα κακές επιθέσεις και η Μπασκόνια μπήκε στο ματς. Πήγε τη διαφορά έως το -6, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Όλες τις δουλειές έκανε στο γήπεδο ο Καλάθης, ενώ σταθερά καλοί ήταν οι Σίνγκλετον και Γκιστ. Μίλησε στο φινάλε ο Τζέιμς, και με αυτούς ήρθε το διπλό. Κακός ο Μπουρούσης, αόρατος ο Ρίβερς.

Πολύ συγκεντρωμένος από το πρώτο λεπτό μπήκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έπαιζε εξαιρετική άμυνα. Δεν άφηνε τους Βάσκους να τρέχουν, δεν έκανε λάθη και με τους Γκιστ και Καλάθη να σκοράρουν γρήγορα έφτασε στο +8. Δεν σταμάτησε εκεί, όμως, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +18. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχτηκε μόλις έξι πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Ο Λάρκιν ήταν εκείνος που προσπάθησε να αφυπνίσει την Μπασκόνια παίρνοντας προσωπικές προσπάθειες και είχε τη συμπαράσταση του Χάνγκα. Ωστόσο, η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφιο με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν. Μπορεί οι Τζέιμς και Ρίβερς να μην μπήκαν στο κλίμα του αγώνα, αλλά αυτό δεν επηρέασε τους «πράσινους» που πήγαν στα αποδυτήρια με +16.

Μπορούσε και καλύτερα το «τριφύλλι» και το έδειξε στη συνέχεια. Δεν άφησε την Μπασκόνια να κάνει κάποιο σερί και με τρίποντο του Σίνγκλετον εκτόξευσε τη διαφορά έως και το +22. Λαπροβίτολα και Βόιτμαν μείωσαν και τελικά με τρίποντο του Γκάμπριελ έδωσε προβάδισμα 17 πόντων στους «πράσινους»δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Η τέταρτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρουσιάστηκε αγνώριστος. Τον έπιασε το γνωστό... σύνδρομο του τελευταίου δεκαλέπτου και άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Με τους Βόιτμαν, Ντιοπ και Μπούντινγκερ οι Βάσκοι πήγαν τη διαφορά σε μονοψήφιο και κάπου εκεί ανέλαβε ο Τζέιμς με προσωπικές ενέργειες. Ο Αμερικανός κράτησε την ομάδα του για λίγο, αλλά τα αλλεπάλληλα λάθη έκαναν το ματς ντέρμπι. Ο Μπούντινγκερ στο 1'22'' έκανε τι 61-67, αλλά η τελική αντεπίθεση δεν έγινε για τους γηπεδούχους όχι τόσο γιατί ο Παναθηναϊκός πάτησε στα πόδια του όσο γιατί έκαναν κι εκείνοι κακές επιλογές στο φινάλε. Έτσι με δύο βολές του Σίνγκλετον στο τέλος γράφτηκε το 63-72.

Τα δεκάλεπτα: 6-24, 21-37, 37-54, 63-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λάρκιν 7 (1), Βόιτμαν 12, Χανγκά 13, Μπουμπουά, Μπλάζιτς, Ντιόπ 7, Τίγι 2, Λαπροβίτολα 5 (1), Σενγκέλια 6, Μπάντιντζερ 11 (1), Λουζ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 18 (2 τρ., 8 ρ.), Νίκολς 2, Ρίβερς, Τζέιμς 11 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 8 (2), Γκιστ 11 (1), Γκάμπριελ 6 (2), Μπουρούσης 4, Καλάθης 8 (6 ρ., 8 ασ., 2 κλ.)