23/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 - 22:10

Ψυχάρα ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι

Με καλάθι του Πρίντεζη στην τελευταία φάση της παράτασης οι Πειραιώτες πέρασαν από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 66-64 * Κομβικός ο Αγραβάνης

Θύμισε κάτι από... Κωνσταντινούπολη! Με πεταχτάρι του Πρίντεζη στο φινάλε ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στο Βελγράδι το βράδυ της Τετάρτης (22/3) κάμπτοντας την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με 66-64.

Οι Πειραιώτες έδειξαν για άλλη μία φορά πως είναι εφτάψυχοι και έχουν... μέταλλο, άντεξαν στο ξέσπασμα των Σέρβων και τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το οποίο εξασφάλισαν επί της ουσίας το πλεονέκτημα έδρας.

Μεγάλο ματς όταν έκαιγε η μπάλα από τον Πρίντεζη, ο οποίος μπορεί στην παράταση να έχασε βολές, αλλά φώναξε παρών σε κρίσιμα σημεία. Κομβικός ο Αγραβάνης, ενώ συνολικά πολύ καλό ματς έκανε και ο Παπανικολάου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το φινάλε, αλλά δικαιούται να ονειρεύεται και πιο ψηλά από την τρίτη θέση στην οποία τώρα βρίσκεται. Πολλά, βέβαια θα κριθούν στο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης την Παρασκευή (24/3). Όσο για τον Αστέρα, με αυτή την ήττα έχει μία νίκη λιγότερη από Παναθηναϊκό και Μπασκόνια.

Πήγε το ματς στα μέτρα του από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός, ο οποίος κυριάρχησε λόγω της πολύ καλής άμυνας. Ο Τζένκινς ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για τους παίκτες του Σφαιρόπουλου, οι οποίοι είχαν τους Παπανικολάου και Γκριν σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Αμερικανός πήρε πάνω του προσπάθειες και η διαφορά έκλεισε στο +8 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, είχε κάκιστα ποσοστά εντός πεδιάς και ήταν απολύτως λογικό να μην μπορεί να πλησιάσει. Ο Ολυμπιακός τον... αιχμαλώτισε και δέχτηκε σε δέκα λεπτά μόλις τέσσερις πόντους με αποτέλεσμα να πάει με καλάθι του Παπανικολάου στο ημίχρονο στο +13.

Θα ήταν παράλογο να συνεχίσει να είναι τόσο κακός ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά ροκάνισε και με το κρεσέντο του Γουόλτερς πήγε στο -4. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου την έστειλαν ξανά στο +11. Ωστόσο, κάπου εκεί ξεκίνησε ο βομβαρδισμός τριπόντων των γηπεδούχων, οι οποίοι πέρασαν τελικά μπροστά με τον Σιμόνοβιτς στο φινάλε της περιόδου.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν έως και στο +8 με τον Μπιέλιτσα. Κάπου εκεί, όμως, μπήκε ο παράγοντας Αγραβάνης στο ματς. Ο νεαρός πάουερ φόργουορντ με διαδοχικούς πόντους αντέστρεψε την κατάσταση και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε. Ο Γκούντουριτς έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 58-55, ο Πρίντεζης ισοφάρισε εντυπωσιακά και έβγαλε και μία εξαιρετική άμυνα για να πάει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν εξουθενωμένες. Δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν κακές επιθέσεις και σκόραραν μόνο από βολές. Το παιχνίδι πήγαινε από ισοαπλία σε ισοπαλία. Η τελευταία επίθεση των γηπεδούχων δεν ήταν καλή και ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη πήρε το ματς σε μία φάση που θύμισε... Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58, 64-66

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γουόλτερς 7, Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9, Τζένκινς 13, Γκούντουριτς 14, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 5.