04/05/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 - 17:42

Κακή, αλλά… σφαγμένη στα Τρίκαλα η Λαμία

Καλύτερος ο ΑΟΤ νίκησε με 1-0 τους Φθίωτες με πέναλτι που ανακάλυψε ο Φωτιάδης * Δεν δόθηκε καθαρό χέρι-παράβαση του Λεάντρο

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη της ανόδου έχασε στα Τρίκαλα η Λαμία, η οποία ηττήθηκε με 1-0 από την ομώνυμη τυπική ομάδα την Τετάρτη (22/3) στη μεσοβδόμαδη 22η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Για να συμβεί αυτό, ωστόσο, έπαιξαν ρόλο δύο στοιχεία… Αφενός η κακή αγωνιστική εικόνα των Φθιωτών και αφετέρου η διαιτησία του Ανανία Φωτιάδη.

Ο ρέφερι από τις Σέρρες καθόρισε το αποτέλεσμα δίνοντας ένα ανύπαρκτο πέναλτι στον ΑΟΤ, από το οποίο προήλθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ αρνήθηκε να κάνει το ίδιο υπέρ των φιλοξενούμενων σε καταφανέστατη παράβαση σε χέρι του Λεάντρο…

Βέβαια, τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου απέναντι στην κακή Λαμία, αλλά ασφαλώς και η ομάδα του Τεννέ δικαιούται να φωνάζει για τις αποφάσεις του Φωτιάδη, αφού την… αποτελείωσαν.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έδειξαν από το πρώτο δευτερόλεπτο ορεξάτοι και εν τέλει ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με το «καλημέρα». Ο Κοτσώνης σπρώχνεται μέσα στην περιοχή με τον Κουσκουνά στο 2’ σε κόρνερ του Γκόλια, ο επιθετικός του ΑΟΤ πέφτει… αέρινα και ο διαιτητής «ανακαλύπτει» πέναλτι λες και επρόκειτο για άλλο άθλημα και όχι για ποδόσφαιρο.

Ο Γιαννιτσάνης δεν θα κάνει λάθος από τα έντεκα μέτρα και στο 3’ το σκορ είναι ήδη 1-0…

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη, τη στιγμή που εκνεύρισε και αποσυντόνισε τους συναδέλφους τους του Μπάμπη Τεννέ. Έτσι τα Τρίκαλα πήραν τα ηνία του ματς απέναντι στους Φθιώτες, που έμοιαζαν φοβισμένοι κάνοντας πολλά λάθη και μη έχοντας καθαρό μυαλό ειδικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Είναι χαρακτηριστικό εξάλλου ότι η Λαμία καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν έκανε ούτε μια κλασική ευκαιρία σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, αλλά ισάριθμες φορές ο Πίτκας κράτησε τους φιλοξενούμενους μέσα στο ματς με σωτήριες επεμβάσεις του στο 50’ και στο 63’.

Η Λαμία στο τελευταίο 25λεπτο πήρε μέτρα στο γήπεδο, κράτησε μπάλα, αλλά πέρα από μια ανούσια κατοχή δεν μπόρεσαν να απειλήσει ουσιαστικά τον ΑΟΤ… Ωστόσο, στο 57’ η αναμέτρηση θα μπορούσε να έχει πάρει άλλο… δρόμο αν ο Φωτιάδης δεν έκλεινε τα μάτια σε καταφανέστατο πέναλτι υπέρ της Λαμίας, όταν ο Λεάντρο έδιωξε καθαρά με το χέρι και με πρόθεση την μπάλα σε προσπάθεια του Βασιλόγιαννη εντός περιοχής.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να σημειωθεί ότι και οι γηπεδούχοι ζήτησαν ένα πέναλτι στο 43’ σε άτσαλο διώξιμο του Μπλάζιτς πάνω στον Στεφάνοβιτς, αλλά ο παίκτης της Λαμίας αφενός διώχνει πρώτα μπάλα και ακολούθως γλιστρά και βρίσκει και τον αντίπαλο του, γεγονός που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει πρόθεση. Σίγουρα όμως είναι πιο... πέναλτι από αυτό που δόθηκε!

Η ουσία είναι όμως μια… Η Λαμία έχασε ξανά μετά από 50 ημέρες (προηγούμενη ήττα στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης - έχει την ευκαιρία την Πέμπτη στον Εύοσμο να ξεφύγει στη βαθμολογία), ενώ τα Τρίκαλα πήραν το έκτο σερί τρίποντο!

Από τους νικητές Γκόλιας, Στεφάνοβιτς (αποβλήθηκε ανόητα στο πρώτα λεπτό των καθυστερήσεων), Μουμίν ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από τους ηττημένους πέραν του μακράν καλύτερου Πίτκα διασώθηκαν ο κινητικός Ματσούκας και ο φιλότιμος Βασιλόγιαννης.

Για τον αρνητικό πρωταγωνιστή κακό ρέφερι Φωτιάδη τα γράψαμε, αντίθετα σωστοί ήταν οι βοηθοί του Κωτούλας, Ζιγκερίδης (επίσης Σερρών) με μια ίσως εξαίρεση σε ένα οριακό οφσάιντ εις βάρος της Λαμίας.

Κόκκινη: 90’+1 Στεφάνοβιτς (με δεύτερη κίτρινη).

Κίτρινες: 25’ Ρομπέρ, 27’ Λαμπάκης, 45’+2 Στεφάνοβιτς, 63’ Λεάντρο, 86’ Μπαϊκαρά, 90’+4 Αποστολίδης - 2’ Κοτσώνης, 4’ Μπλάζιτς, 20’ Πίτκας, 26’ Ρότσα, 39’ Αναστασιάδης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης (87’ Μαχαμάτ), Ρομπέρ (63’ Μπαϊκαρά), Μουμίν, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γιαννιτσάνης (76’ Μπαλμπόα).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης (59’ Τσόβιτς), Ρότσα, Όμο, Μπλάζιτς Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (75’ Καραγιάννης), Ματσούκας.