16/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 - 16:05

Όρθιος στη Σπάρτη ο Κισσαμικός

Οι Χανιώτες πήραν 0-0 από τους Λάκωνες σε ματς με λίγες φάσεις

Την μπλόκαρε... Μπορεί η Σπάρτη να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως, δεν βρήκε λύση κόντρα στη συμπαγή άμυνα του Κισσαμικού την Τετάρτη (22/3) με αποτέλεσμα το ματς να λήξει 0-0.

Οι Χανιώτες ήταν εμφανές πως ήταν ικανοποιημένοι ακόμη και με τον βαθμό και τελικά κατάφεραν να τον πάρουν στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία βάζοντας τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών (σ.σ. εξαιρείται το ματς με τον Πανθρακικό που το πήραν στα χαρτιά).

Όσο για τους Λάκωνες, δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν δεύτερη εντός έδρας νίκη στη σειρά. Δυσκολεύτηκαν ξανά να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ενώ είχαν και αρκετά παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης κυρίως για τον πειθαρχικό έλεγχο.

Νωθρά μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13', όταν Λώττας και Σιώπης συνδυάστηκαν και το σουτ του Ηλιόπουλου κόντραρε στα σώματα. Τρία λεπτά μετά ο Πασχαλάκης πήρε κεφαλιά από κόρνερ του Μαρτίνεθ και ο Μελίσσας μπλόκαρε.

Η Σπάρτη προσπάθησε σταδιακά να ανεβάσει ταχύτητα και στο 25' είχε μία σημαντική ευκαιρία, όταν ο Αναστασάκος έκανε το πλασέ και ο Μπουγαΐδης έδιωξε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Ο Κισσαμικός προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στο 29' απείλησε με τον Κίκε. Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο με τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου να δίνουν και να παίρνουν.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο μέρος. Το ματς εξακολούθησε να είναι κλειστό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν πρωτίστως να κρατήσουν το μηδέν. Η Σπάρτη είχε μία καλή στιγμή στο 55' με φάουλ του Λώττα, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά ο Λαζαρίδης, και δύο λεπτά μετά ο Μαρτίνεθ με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 60' ήταν ο Κίκε εκείνος που προσπάθησε χωρίς επιτυχία να νικήσει στον Μελίσσα.

Κάπου εκεί άρχισαν οι παρεμβάσεις από τους δύο προπονητές και ο ρυθμός έπεσε κάπως. Στο 68' η κεφαλιά του Αναστασάκου πέρασε άουτ και αυτή ήταν η μοναδική στιγμή που έσπασε κάπως η μονοτονία μέχρι να φτάσουμε στο φινάλε.

Στα τελευταία λεπτά ο Κισσαμικός ανέβηκε μήπως και κλέψει το τρίποντο και είχε δύο ευκαιρίες. Στο 81' ο Μελίσσας έπεσε στα πόδια του Μίλιτς και τον έκοψε, ενώ έξι λεπτά μετά ο Τιάγκο βρήκε τον Στογιάνοφ, αλλά εκείνος έχασε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Μελίσσας. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αμαμέτρησης ήταν ο Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας), βοηθοί του οι Μεσσήνης (Αχαΐας) και Χουλιάρας (Αιτ/νίας), ενώ τέταρτος ο Γκοβέσης (Αρκαδίας)

Κίτρινες: 16' Λώττας, 31' Παπαχρήστος, 38' Σιώπης, 61' Γιαννίτσης, 65' Αναστασάκος, 69' Γκαλίτσιος, 90'+6 Μπουντόπουλος - 63' Μαρτίνεθ

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Μπανούσης, Λώττας (86' Οικονομόπουλος), Ροβίθης, Μπουντόπουλος, Ηλιόπουλος, Αναστασάκος (64' Αναστασόπουλος).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Σελινιωτάκης, Κουρέλλας, Μπουγαΐδης (28' λ. τρ. Γκούμας), Παντελάκης, Μαρτίνεθ, Στογιάνοφ, Τιάγκο, Κίκε (73' Μάντζης), Νικόλτσης (65' Μίλιτς).