25/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 - 21:36

Έβαλε θηλιά στο λαιμό του Ηρακλή

Ο Πλατανιάς κέρδισε 1-0 τον «Γηραιό», τον άφησε στον πάτο, και έμεινε στο κόλπο της πεντάδας

Συνεχίζει να κυνηγάει... Μετά τη Βέροια ο Πλατανιάς κέρδισε στην έδρα του και τον Ηρακλή με 1-0 και έκανε έτσι το καθήκον του μένοντας στο -2 από την πεντάδα πριν ξεκινήσουν για εκείνον τα πολύ δύσκολα ματς.

Οι Χανιώτες δεν έθελξαν με την απόδοσή τους σε ένα κλειστό παιχνίδι, αλλά πήραν εν τέλει αυτό που ήθελαν με τον Γιακουμάκη να πετυχαίνει το βράδυ της Δευτέρας (20/3) το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Έτσι ο «Γηραιός» έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με τη Βέροια και είναι αναγκασμένος στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν να κάνει την υπέρβαση. Είχε φάσεις για να σκοράρει, δεν τα κατάφερε και αυτό του κόστισε.

Αρκετά κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο παρόλο που ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν διάθεση και έδειξαν να ψάχνουν το γκολ με τον Πλατανιά να προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και τον Ηρακλή να επιχειρεί να βγει γρήγορα στην κόντρα.

Με τον Γροντή να είναι πολύ κινητικός και να παίρνει πάνω του επιθέσεις και τους Κούρο και Αγγελόπουλο να δίνουν στηρίγματα οι Θεσσαλονικείς έψαχναν το γκολ και είχαν μία πολύ καλή στιγμή στο 17' με τον τελευταίο από τους προαναφερθέντες.

Οι Κρητικοί απείλησαν με τον Γιακουμάκη και στη συνέχεια επιδίωξαν να κάνουν παιχνίδι πρωτοβουλίας. Δεν δημιουργούσαν, όμως, τα ρήγματα που θα ήθελαν στην αντίπαλη άμυνα, ενώ ούτε από τα κόρνερ του Μενδρινού έφταναν σε τελικές.

Σταδιακά άρχισαν οι συνεχόμενες διακοπές λόγω τραυματισμών με τους παίκτες να πέφτουν στο έδαφος ο ένας μετά τον άλλο. Έτσι ο ρυθμός χάθηκε εντελώς και δεν έγινε τίποτα άλλο αξιοσημείωτο μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι είχαν μία φλύαρη υπεροχή αλλά τίποτα περισσότερο.

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα. Στο πρώτο τέταρτο οι Θεσσαλονικείς θέλησαν να αιφνιδιάσουν και είχαν δύο καλές στιγμές με τους Δώνη και Κούρο. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε εκεί και τα δεδομένα στη συνέχεια άλλαξαν.

Ο Πλατανιάς πήρε μέτρα στο γήπεδο στα επόμενα λεπτά και έψαξε να βρει διαδρόμους. Η μαζική άμυνα του Ηρακλή, όμως, τον δυσκόλευε αρκετά. Οι κάθετες δεν περνούσαν εύκολα, ενώ δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν και από τα πλάγια.

Από το 70' και μετά, πάντως, η πίεση του Πλατανιά αυξήθηκε. Η άμυνα του «Γηραιού» άρχισε να μην πατάει καλά, Γιακουμάκης και Βάντερσον προειδοποίησαν και η τρίτη ήταν και φαρμακερή με τον πρώτο εκ των δύο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας στο 77' και να διαμορφώνει το τελικό 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά οι «κυανόλευκοι» δεν αντέδρασαν και έως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκράνας (Θράκης), βοηθοί του οι Κωνστάντιος (Εύβοιας) και Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ τέταρτος ο Ζαραβίνος (Αθηνών).

Κίτρινες: 14' Γροντής

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γιορέντε (46' Ντεβέσα), Μουνάφο, Μενδρινός (81' Μαραγκός), Στανισάβλιεβιτς (66' Γουνδουλάκης), Μανούσος, Γιακουμάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Αργυρόπουλος (67' Καραγκούνης, Τζανετόπουλος, Στάμου, Σαραμαντάς (81' Μπαστακός), Ιντζόγλου, Δώνης, Γροντής, Κούρος, Αγγελόπουλος (66' Λεοζίνιο), Περόνε.