24/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 - 00:20

Tρίποντο με ανατροπή για την Παρί Σεν Ζερμέν

Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν με 2-1 της Λυών *Η ταυτότητα της 30ής αγωνιστικής

Το κυνήγι της πρωτοπόρου Μονακό συνεχίζει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία νίκησε το βράδυ της Κυριακής (19/3) με 2-1 τη Λυών στο ματς που έριξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Λακαζέτ στο 6' «πάγωσε» τους οπαδούς των πρωταθλητών Γαλλίας στο «Παρκ ντε Πρενς», πριν όμως φύγει το πρώτο ημίχρονο το σκηνικό είχε ανατραπεί.

Αρχικά, ο Ραμπιό έφερε το ματς στα ίσα στο 34', για να ακολουθήσει το νικητήριο τέρμα από τον Ντράξλερ στο 40ό λεπτό.

Με 68 βαθμούς η Παρί βρίσκεται πάντα στο -3 από τους Μονεγάσκους, ενώ η Λυών με 50 είναι σταθερά στην 4η θέση.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Οριέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Μαξουέλ, Ραμπιό, Βεράτι (89' Τιάγκο Μότα), Παστόρε (79' Λούκας Μόουρα), Ντι Μαρία, Ντράξλερ (54' Ματουιντί), Καβάνι.

ΛΥΩΝ: Λόπες, Ραφαέλ, Γιανγκά-Εμ' Μπιουά, Ντιακαμπί, Μορέλ, Γκοναλόν, Τολισό, Φεκίρ, Βαλμπουενά (64' Γκεζάλ), Ντεπάι (77' Κορνέ), Λακαζέτ (52' Νταρντέρ).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή (17/3)

Μετς - Μπαστιά 1-0 (46' αυτ. Σιονί)

Λιλ - Μαρσέιγ 0-0

Σάββατο (18/3)

Ναντ - Νις 1-1 (22’ Σάλα – 28’ Σερί)

Νανσί - Λοριάν 2-3 (28’ Μαουασά, 42’ πεν. Ντιά – 66’ Μουκαντζό, 86’ Λοτοά, 90+3’ Μουεμπά)

Μπορντό – Μονπελιέ 5-1 (25’, 76’ Ρολάν, 29’ Σανκαρέ, 32’ πεν Βάντα, 90+1’ Μάλκομ – 47’ πεν. Μπουντεμπούζ)

*Στο 81΄αποβλήθηκε ο Κονγκρέ για τη Μονπελιέ.

Τουλούζ – Ρεν 0-0

*Στο 62’ αποβλήθηκε ο Μπλεν για τη Τουλούζ.

Ανζέ – Γκινγκάμπ 3-0 (63’ Μπαμπά, 69’ Μανγκανί, 83’ Ντιεντιού)