18/12/2017
Ιταλία | Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 - 00:12

Το γύρισε η Ρόμα και έριξε τριάρα στη Σασουόλο

Οι Ρωμαίοι νίκησαν 3-1 τη Σασουόλο * 4-1 η Ουντινέζε την Παλέρμο

Δεν… κώλωσε! Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Σασουόλο την Κυριακή (19/3) και διατηρήθηκε στο -8 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνιασαν τους Ρωμαίους και με γκολ του Ντεφρέλ στο 9’ έκαναν το 1-0.

Όμως, οι «τζιαλορόσι» πείσμωσαν και αφού ισοφάρισαν με τον Παρέδες στο 16’, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, πήραν και το προβάδισμα με τον Σαλάχ.

Ο Τζέκο πέρασε αλλαγή στο 60’ και στο 68’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 φτάνοντας τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα.

Νωρίτερα, η Ουντινέζε «καθάρισε» με 4-1 την Κιέβο στο «Φρίουλι» με ανατροπή.

ΡΟΜΑ: Σέζνι, Μανωλάς, Φάτσιο, Ρούντιγκερ, Πέρες (60’ Τζέκο), Έμερσον, Παρέδες (87’ Ντε Ρόσι), Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν, Ελ Σαραουί, Σαλάχ (76’ Περότι).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λετσέρτ (46’ Λιρόλα), Ακέρμπι, Πελούσο, Ντελ’ Όρκο, Μισιρόλι (69’ Ρίτσι), Πελεγκρίνι, Ντάνκαν, Πολιτάνο, Ντεφρέλ (57’ Μάτρι), Μπεράρντι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο (18/3)

Τορίνο - Ίντερ 2-2 (33’ Μπαζέλι, 59’ Άκουα – 27’ Κοντογκμπιά, 62’ Καντρέβα)

Μίλαν - Τζένοα 1-0 (33’ Φερνάντες)

Κυριακή (19/3)

Έμπολι - Νάπολι 2-3 (70’ Ελ Καντουρί, 82’ πεν. Μακαρόνε - 19’, 38’ πεν. Ινσίνιε, 24’ Μέρτενς)

* Στο 7ο λεπτό χαμένο πέναλτι για τη Νάπολι με τον Μέρτενς

Μπολόνια - Κιέβο 4-1 (61’ Βέρντι, 72’, 90’ Τζεμαιλί, 90+3’ Ντι Φραντσέσκο – 40’ Κάστρο)

Κροτόνε – Φιορεντίνα 0-1 (90’ Κάλινιτς)

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 0-1 (7’ Κουαντράδο)

Κάλιαρι – Λάτσιο 0-0

Αταλάντα – Πεσκάρα 3-0 (14’, 90+3’ Γκόμες, 69’ Γκράσι)

Ουντινέζε - Παλέρμο 4-1 (42’ Τερό, 60’ Ζαπάτα, 68’ Ντε Πάουλ, 80’ Γιάνκτο – 12’ Σαλάι)

*Στο 74’ αποβλήθηκε ο Ντιαμάντι για την Παλέρμο.

Ρόμα - Σασουόλο 3-1 (16’ Παρέδες, 45+2’ Σαλάχ, 68’ Τζέκο – 9’ Ντεφρέλ)