19/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 - 00:04

Παραμένει στο κυνήγι της Ρεάλ η Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν της Βαλένθια με 4-2 στο «Καμπ Νου» *Η ταυτότητα της 28ης αγωνιστικής

Σε τροχιά επιτυχιών επέστρεψε το βράδυ της Κυριακής (19/3) η Μπαρτσελόνα, καθώς κέρδισε με 4-2 τη Βαλένθια στο ματς που ολοκλήρωσε την 28η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ στο 29' με τον Μανγκαλά, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Σουάρεζ.

Στο 44' ο Μανγκαλά ανέτρεψε τον Ουρουγουανό άσο εντός περιοχής, το πέναλτι δόθηκε και ο στόπερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Μέσι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 45'.

Ο Ελ Χανταντί, ωστόσο, ισοφάρισε με τη σέντρα, αλλά στο β' ημίχρονο οι Καταλανοί πήραν το τρίποντο με τα γκολ του Μέσι στο 53' και του Αντρέ Γκόμες στο 89', φτάνοντας τους 63 βαθμούς και παραμένοντας στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μασεράνο, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Ραφίνια (74' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα, Ράκιτιτς (65' Σέρτζι Ρομπέρτο), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρεζ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μοντόγια, Γκαράι, Μανγκαλά, Γκαγιά, Πέρες, Σολέρ, Παρέχο, Ζοάο Κανσέλο (84' Μπακαλί), Ορεγιάνα (46' Αμπντενούρ), Ελ Χανταντί (73' Τζάτζα).

Tα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (17/3)

Λας Πάλμας - Βιγιαρεάλ 1-0 (10' Μπόατενγκ)

*Στο 19' αποβλήθηκε ο Βίκτορ Ρουίθ για τη Βιγιαρεάλ

Σάββατο (18/3)

Έιμπαρ - Εσπανιόλ 1-1 (20' Κίκε - 50' Χουράδο)

Μπιλμπάο - Ρεάλ 1-2 (65' Αντούριθ - 25' Μπενζεμά, 68' Καζεμίρο)

Αλαβές - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (44’ Ντείβερσον)

*Στο 67’ αποβλήθηκε ο Γκρανέρο για τη Σοσιεδάδ.

Μπέτις - Οσασούνα 2-0 (4’ Ναβάρο, 28’ Κάστρο)

Κυριακή (19/3)

Λεγκανές - Μάλαγα 0-0

Ατλέτικο - Σεβίλλη 3-1 (37' Γκοντίν, 61' Γκριεζμάν, 77' Κόκε - 85' Κορέα)

Χιχόν - Γρανάδα 3-1 (60' Τραορέ, 64' Μπαμπέν, 67' Καρμόνα - 51' Ίνγκασον)

*Στο 82' έχασε πέναλτι ο Τραορέ για τη Χιχόν

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Θέλτα 0-1 (74' Άσπας)

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 4-2 (35' Σουάρεζ, 45' πέν., 53' Μέσι, 89' Αντρέ Γκόμες - 29' Μανγκαλά, 45'+1 Ελ Χανταντί)