28/03/2024
Βόλεϊ | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 20:10

«Ερυθρόλευκο» και το Κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον τελικό με 3-1 σετ την Κηφισιά και κατέκτησε το δεύτερο φετινό του τρόπαιο μετά το Λιγκ Καπ

Κυπελλούχος Ελλάδας για 16η φορά στην ιστορία του στέφθηκε την Κυριακή (19/3) ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στον τελικό με 3-1 σετ της Κηφισιάς.

Στο «Νick Galis Hall», λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν συνέχεια στις φετινές τους επιτυχίες, καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Λιγκ Καπ και φυσικά ο στόχος είναι πια το τρεμπλ και η προσθήκη στην τροπαιοθήκη του συλλόγου και του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-13, εξίσου εύκολα πήραν οι Κηφισιώτες το δεύτερο με 25-19 και από εκεί και πέρα το ματς ηταν πραγματικό ντέρμπι.

Οι Πειραιώτες με 25-22 στο τρίτο σκέλος του αγώνα επανέκτησαν το προβάδισμα, για να ακολουθήσει φοβερή μάχη στο τέταρτο σετ, εκεί όπου «μίλησε» ο Τσούπκοβιτς.

Ο Σέρβος ακραίος το πήρε πάνω του και μετέτρεψε το 27-26 σε 27-29, χαρίζοντας τη νίκη και την κούπα στην ομάδα του, που κέρδισε την Κηφισιά στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά και για τρίτη την τελευταία τετραετία.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 22-25, 27-29

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 59%υπ.-41%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 27%υπ.-13%αρ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσος), Ταμπουρατζής –λ (55%υπ.-34%αρ.)/ Λάππας, Εφραιμίδης, Κάπελας –λ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89%υπ.-56%αρ.), Άθος Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσοι), Λίμπερμαν Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 60%υπ.-20%αρ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα –λ (53%υπ.-33% αρ.)/ Φιλίποφ 1 (1 άσος). Ρουμελιωτάκης.