29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 - 17:44

Παλικάρι στον Εύοσμο ο Παναιγιάλειος

Οι «μελανόλευκοι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τον Αγροτικό Αστέρα και πήραν σπουδαίο εκτός έδρας βαθμό, έχοντας και δοκάρι

Μεγάλο βαθμό μέσα στον Εύοσμο πήρε την Κυριακή (19/3) ο Παναιγιάλειος. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αγροτικό Αστέρα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση που θα μπορούσε να τους έχει δώσει και τη νίκη.

Κι αυτό γιατί οι «μελανόλευκοι», παρά τις πολλές απουσίες τους, μπήκαν… φουριόζοι στο ματς και θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, όταν ο Κρητικός είδε το σουτ του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δοκάρι… ταρακούνησε τους γηπεδούχους που άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς, με τον Τάι να είναι ο πιο απειλητικός, αλλά αυτός που σκόραρε τελικά ήταν ο Τριανταφυλλάκος στο 33ο λεπτό, όταν ο Γκότοβος βρήκε με συρτή μπαλιά τον Μέρντοβιτς και εκείνος επεχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να καταλήγει στον τελικά σκόρερ με πλασέ.

Το τέρμα δεν έδωσε ρυθμό στο ματς, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Αγροτικός μπήκε με περισσότερη όρεξη στην επανάληψη και είχε την υπεροχή, χωρίς, όμως, την κλασική ευκαιρία.

Αντίθετα, ήταν ο Παναιγιάλειος αυτός που σκόραρε στο 73’, με τον Κρητικό να κάνει το 1-1 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Νταγκεστάνι από τα αριστερά, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή.

Μετά την ισοφάριση οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, χωρίς, όμως, να το πετύχει καμία από τις δύο, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Συμεωνίδης (Πιερίας), με βοηθούς τους Δημήτριο Ζέρβα (Πιερίας) και Μιχαήλ Κελεσίδη (Ημαθίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Αθανάσιος Δραγούσης (Κιλκίς).

Κίτρινες: 54’ Τάι, 90’+1 Βαφέας - 62’ Ντέμο, 90’+2 Βουτσιώτης

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιακουμής, Μπουτζίκος (82΄ Βουτσιάς), Γκότοβος, Αργυρίου, Βαφέας, Τάι (59΄ Γκέσιος), Χατζής, Τριανταφυλλάκος, Πάτο, Μέρντοβιτς (70΄ Ουγνιαλίδης), Φελίπε.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Παπαδόπουλος, Νταγκεστάνι, Ντέμο, Μπούζας, Τρίγκας, Μπρους (46΄ Βουτσιώτης), Τσιλιγκίρης (68΄ Ταουσιάνης), Γκούφας (83΄ Τσότρας), Κρητικός.